Újabb teher a vállalkozásokon

Először félmilliós, a második vizsgálat során azonban már akár egymillió forintos bírságot is kivethet az adóhivatal arra a vállalkozásra, amely nem az új elvárások szerint készíti el pénzkezelési szabályzatát.

Kiss Roland
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zátonyra futott tavaly ősszel a házipénztáradó gondolata, az Alkotmánybíróság ugyanis semmissé nyilvánította azt a jogszabályt, amelyben a kormány – egy bizonyos limit felett – komoly adóterhet vetett volna ki a céges kaszszákra. A kabinet végül a számviteli szabályok szigorításával köszörülte ki a megszorítások során esett csorbát. Pénzkezelési szabályzatot a számviteli törvény hatálya alá tartozó gazdálkodók eddig is kötelesek voltak készíteni, új elem viszont az, hogy mulasztási bírság vethető ki a hanyag vállalkozásokra. Erre már február 15-e óta sor kerülhet, az igazi szigor azonban április 1-jétől várható, amikor már az is büntethető lesz, ha a szabályzat nem felel meg az év elejétől hatályos új követelményeknek. Ezek közé tartozik, hogy rögzíteni kell a pénzforgalom lebonyolításának menetét, a napi készpénzállomány maximális mértékét, a készpénzállomány ellenőrzésekor követendő eljárást és még sok más adatot. A revizorok pedig valószínűleg nem lesznek elnézőek, kérdésünkre ugyanis az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál (APEH) leszögezték: a pénzeszközöket érintő valamennyi gazdasági esemény adatait késedelem nélkül, a pénzmozgással egyidejűleg kell rögzíteni, s a rendelkezések legkisebb mértékű megszegése is 500 ezer forint bírságot vonhat maga után. Ám az adóhatóság határidőt is kitűz, s ha a vállalkozás addig sem alakít ki szabályos ügymenetet, a korábban kiszabott bírság kétszeresét rója ki. E téren az APEH-nak mérlegelési lehetősége sincs – figyelmeztet az adóhivatal.
Mindez jogosnak tűnhet több ezer fős nagy cégek esetében, de a számviteli törvény vonatkozik a családi kisvállalkozásokra is, amelyekre az új szabályozás komoly pluszterheket ró. Mégis ajánlatos kellő figyelmet fordítani a szabályzat ki- vagy átalakítására.

Még van kiskapu. Sok ezer adózó kényszerülhet az idén arra, hogy egy jogszabályi hiányosság okán saját maga készítse el a múlt évről szóló adóbevallását. Amikor ugyanis a kormány az év végén visszaállította a munkáltatói adómegállapítás lehetőségét, a szabályozásból kimaradt az a dátum, amely meghatározná: a vállalkozás meddig köteles jelezni dolgozójának, hogy elkészíti-e annak elszámolását. Ez azért lehet veszélyes, mert az adóhatóságtól csak február 15-ig lehetett kérni az adó megállapítását, aki tehát nemleges választ kapott a cégétől, önbevallásra kényszerült. Március 12-ig azonban még volt mozgástér: a munkáltató ugyanis – amennyiben nem vállalta a bevallás elkészítését – köteles közreműködni az adóhatósági adómegállapításban: alakilag ellenőrizni és továbbítani az adónyilatkozatokat. Bár a dokumentumokat elméletileg február 15-ig le kellett adni a munkáltatónak, „házon belül” március 12-ig semmi nem akadályozta ezek pótlását. Az adó- és könyvelőkamarák ugyanakkor azt javasolják a munkáltatóknak, hogy vállalják a bevallások elkészítését, s e döntésükre akár még május elején is sor kerülhet: a munkáltatói és az önbevallások beadási határideje ugyanis május 21-e. Az viszont már március végén kiderülhet, hányan éltek az adóhatósági adómegállapítás (adam) lehetőségével. Jelenleg a nyilatkozatok fogadása és feldolgozása még folyamatban van, az adóhatóság február közepéig mintegy 3700 adam-nyilatkozatot fogadott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.