Külföldi példákból kiindulva radikális lépésre szánta el magát a cseh kormány, s még ebben az évben változtatnak a szociális támogatások elosztásán. Ez azt jelenti, hogy az anyagi segítségre szorulók segély helyett élelmiszer és ruhanemű vásárlására fordítható utalványt kapnak, ha nem vállalják el a hivatalok által felajánlott munkát. Az önkormányzatok évek óta tapasztalják, hogy a támogatásban részesülők nagy része a szociális segélyt alapvető élelmiszerek vásárlása helyett szeszes italra és dohánytermékre, sőt olykor drogra fordítja. Ez pedig tovább rontja amúgy is nehéz helyzetüket. Többségük ugyanis állástalan, hajléktalan. Ápolatlanul, mosdatlanul, alkoholos állapotban még kevesebb az esélyük arra, hogy munkát találjanak. Egy idő után le is tesznek arról, hogy visszatérjenek a konszolidált életvitelhez. Pedig a cseh fővárosban viszonylag jó a foglalkoztatás helyzete. Míg az országban átlagosan 6,7 százalékos a munkanélküliség, addig ez az arány Prágában csupán 2,6 százalék. Egy szabad állásra hozzávetőlegesen egy munkanélküli jut, tehát aki valóban akar dolgozni, el tud helyezkedni. Ennek ellenére sok szociális ellátott nem vállal munkát, inkább az állam által garantált segélyből és juttatásokból él.
Tomás Chalupa polgármester szerint a főváros 6. kerületében a szociális támogatással visszaélők aránya eléri a 80 százalékot. Gyakori eset, hogy a segélyezettek visszautasítják a felajánlott munkát azzal az indokkal, hogy az adott feladat depressziót vált ki náluk. Ugyanezek az emberek azonban időnként kifejezetten durván lépnek fel az önkormányzatok segélyezéssel foglalkozó munkatársaival szemben, ha nem kapnak pénzt. Az agresszió egyébként is gyakori jelenség körükben, gyakran molesztálják a tömegközlekedési eszközök utasait, a járókelőket.
Petr Necas munka- és szociális ügyi miniszter bejelentette: aki rendszeresen elutasítja a felajánlott munkát, nem vállalja az átképzést, nem vesz részt az önkormányzatok által finanszírozott közmunkákban, az pénzbeli támogatás helyett utalványt kap. Ezekért kizárólag élelmiszert, lábbelit, tisztítószert vásárolhatnak a külön e célra létesített üzletekben. Prága három kerületében már bevezették ezt a módszert, s ha sikerrel jár, akkor nemcsak a fővárosban, de az egész országban alkalmazzák. A prágai városatyák az Utalványok szükséghelyzetben elnevezésű tervezetük megvalósításában nyugat-európai és egyesült államokbeli, chicagói tapasztalatokból indulnak ki.
Az intézkedésekkel egyetértenek a csehországi roma vezetők is. Ladislav Bíly, az egyik országos roma szervezet képviselője szerint nagyobb baj azonban, hogy sok helyen a bőrük színe miatt nem alkalmazzák a romákat. Javasolja, hogy a kormányzat részesítse előnyben azokat az állami és félállami cégeket, amelyek hátrányos megkülönböztetést szenvedő romákat és nem romákat alkalmaznak.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában