Válsághelyzet Pécsett

Könnyen előfordulhat, hogy a közeli jövőben a Pécsi Tudományegyetem (PTE) klinikáinak két telephelyét is megszüntetik. A kényszerű lépés kilátásba helyezését Ferenci József, az egyetem gazdasági főigazgatója azzal indokolta, hogy az intézménynek jelenleg két és fél milliárd forintra rúg a hiánya.

Bóka Máté Ciprián
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pécsi egyetem közel 48 milliárdos költségvetésének mintegy feléből, 20 milliárd forintból gazdálkodnak a gyógyító intézmények – az oktatás nem veszteséges, de az orvosi rész igen.
A főigazgató szerint a lejárt határidejű, ki nem fizetett számlák felhalmozódását az elmúlt évben bevezetett volumenkorlátnak köszönhetik. A teljesítmény központi szabályozásával ugyanis hiába látnak el ugyanannyi beteget, mint tavaly, az OEP idén csak a költségeik 95 százalékát írja jóvá. Ráadásul a betegforgalmi korlát ellenére a klinikáknak mindenkit fogadniuk kell. Az egyetem – ahol most újra kincstári biztos felügyeli a gazdálkodást – a súlyos anyagi gondokból részben elbocsátásokkal próbál kilábalni, várhatóan kétszáz dolgozójuktól válnak meg. Emellett várólistákat alakítottak ki, van, ahol több hónapot kell várniuk a betegeknek. A telephely megszüntetését az egészségügyben megkezdődött megszorító intézkedések is indokolják, hiszen az egyetem kétszázzal kevesebb aktív ággyal számolhat a minisztériumi verdikt szerint.
Nem először van bajban az intézmény, 2005-ben is kincstári biztost rendeltek ki, miután az egészségügyi tárca a PTE által a szívcentrum építésére felvett hitelt 2002-től nem törlesztette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.