A digitális kor küszöbén

Tavaly elbukott a digitális átállásról szóló törvénytervezet, a közeljövőben azonban akár el is fogadhatja azt a parlament. A telekommunikációban új fejezetet nyitó rendszer – amely több tucat országos, földi sugárzású televízió- és rádióadó továbbítását teszi lehetővé – 2012-től válik általánossá.

Bodacz Balázs
2007. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bevezetéshez azonban módosítani kell a kétharmados médiatörvényt, valamint jogszabályt kell alkotni a digitális átállásról is. A parlament öt pártjából négy (a KDNP nem támogatta az indítványt) kiállt azon törvényjavaslat mellett, amelyet a kormány tegnapi ülésén elfogadott.
– Az Országgyűlés várhatóan a tavaszi ülésszak végéig elfogadja a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényjavaslatot, és ezt követően kezdődhet meg a pályázati kiírás, amelynek december 31-ig le kell zárulnia; ez azt jelenti, hogy a következő év tavaszán indulhat a digitális átállás – közölte Jánosi György, az Országgyűlés kulturális bizottságának MSZP-s elnöke. Mindezzel jelentősen átrendeződhet a kábelpiac, mivel számos csatornára nem kell majd előfizetni, hiszen azok egyetlen szobaantennával is foghatók lesznek. A televíziós-rádiós reklámpiac szintén átalakulás előtt áll.
*
– A Fidesz örül annak, hogy a frakciók delegáltjai között a médiaügyeket érintő jogalkotási feladatokról megállapodás jött létre – közölte Cser-Palkovics András, a legnagyobb ellenzéki párt helyettes szóvivője.
Mint azt a tegnapi kormányülés után adott sajtónyilatkozatában elmondta, a Fidesz ugyanakkor szükségesnek tartja, hogy a digitális átállás mellett történjen meg a tartalomszabályozás felülvizsgálata is – ez lényegében új médiatörvény elfogadását jelentené. Erre szerintük azért van szükség, mert az új technológia a mostaninál több új csatornát juttathat el a nézőkhöz-hallgatókhoz, s a kiskorúak és az emberi méltóság védelmére, a diszkrimináció tilalmára, illetve a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményére nagy hangsúlyt kell fektetni.
A Kereszténydemokrata Néppártnak viszont több aggálya is van. Ezért nem is írták alá a megállapodást. – A törvényjavaslat, annak ellenére, hogy a digitális átállás véget vet a frekvenciaszűkösségnek, nem szolgálja a torz hazai médiaviszonyok felszámolását, a véleménymonopóliumok lebontását – közölték a kereszténydemokraták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.