A bevezetéshez azonban módosítani kell a kétharmados médiatörvényt, valamint jogszabályt kell alkotni a digitális átállásról is. A parlament öt pártjából négy (a KDNP nem támogatta az indítványt) kiállt azon törvényjavaslat mellett, amelyet a kormány tegnapi ülésén elfogadott.
– Az Országgyűlés várhatóan a tavaszi ülésszak végéig elfogadja a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényjavaslatot, és ezt követően kezdődhet meg a pályázati kiírás, amelynek december 31-ig le kell zárulnia; ez azt jelenti, hogy a következő év tavaszán indulhat a digitális átállás – közölte Jánosi György, az Országgyűlés kulturális bizottságának MSZP-s elnöke. Mindezzel jelentősen átrendeződhet a kábelpiac, mivel számos csatornára nem kell majd előfizetni, hiszen azok egyetlen szobaantennával is foghatók lesznek. A televíziós-rádiós reklámpiac szintén átalakulás előtt áll.
*
– A Fidesz örül annak, hogy a frakciók delegáltjai között a médiaügyeket érintő jogalkotási feladatokról megállapodás jött létre – közölte Cser-Palkovics András, a legnagyobb ellenzéki párt helyettes szóvivője.
Mint azt a tegnapi kormányülés után adott sajtónyilatkozatában elmondta, a Fidesz ugyanakkor szükségesnek tartja, hogy a digitális átállás mellett történjen meg a tartalomszabályozás felülvizsgálata is – ez lényegében új médiatörvény elfogadását jelentené. Erre szerintük azért van szükség, mert az új technológia a mostaninál több új csatornát juttathat el a nézőkhöz-hallgatókhoz, s a kiskorúak és az emberi méltóság védelmére, a diszkrimináció tilalmára, illetve a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményére nagy hangsúlyt kell fektetni.
A Kereszténydemokrata Néppártnak viszont több aggálya is van. Ezért nem is írták alá a megállapodást. – A törvényjavaslat, annak ellenére, hogy a digitális átállás véget vet a frekvenciaszűkösségnek, nem szolgálja a torz hazai médiaviszonyok felszámolását, a véleménymonopóliumok lebontását – közölték a kereszténydemokraták.

A hétvégéig még kitart a jó idő