A griff, a szűz meg az egyszarvú

Kákonyi Péter
2007. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állati eredetű fantázialények címmel ír rövid tanulmányt Lovas Orsolya a Jel legújabb számában. A cikk a keresztény művészet szimbólumait taglaló sorozat része. E szimbolikus lények eredete a híres Physiologusra vezethető viszsza, az egyiptomi íróra, akinek Kr. után 200 körül keletkezett természettudományi-vallásos könyve rendkívül népszerű volt. „A mű ötvenöt fejezetben mutat be létező állatokat, növényeket, ásványokat, valamint fantázialényeket, és a barokk korig meghatározta a keresztény művészet állatszimbolikáját…” – írja a szerző.
A szimbolikus lények közül pozitív tartalmat tulajdonítottak az egyszarvúnak, a griffnek meg a főnixnek, és negatívat többek között a sárkánynak és a baziliszkusznak. Az egyszarvú vagy unikornis, mely gyakran a Szűz kísérőjeként jelenik meg, Krisztus-jelkép, de a szerzetesi élet szakrális magányára is utal. A leviatán és a behemót nehezen meghatározható lény, egy kicsit kígyó, egy kicsit sárkány, ez is, az is a romlás jelképe. A mezopotámiai eredetű griff Krisztus mennybemenetelének és feltámadásának szimbóluma, míg a baziliszkusz a gonosz megtestesítője: lehelete mérgező, tekintete halálos. A főnix, mely egyiptomi eredetű, szintén Krisztus-szimbólum. Hasonlatosan a griffhez a Fiú feltámadását jelképezi, ezért időnként dicsfénnyel övezve ábrázolták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.