A hatalom nem olvas

Hanthy Kinga
2007. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így ember nem beszél. Ha ez a jövő, akkor inkább forduljunk vissza! Vegyük fel szépen az ollót, tekerjük a szalagot, és vigyázzunk rá, hogy a szó ne csak hallható, hanem érthető és felfogható is legyen! Kovács Attila profi módon feszesre vágta digitális gépén a Bertók-interjút. Olyan feszesre, hogy el is tüntette a hatvanperces beszélgetést az éterben. A beszédből lélegzet, szünet és hangsúlyok nélküli szófolyam lett, melyről az embernek olykor az volt a benyomása, hogy a felvételt éppen viszszafelé pörgetik.
Szegény Bertók László, szegény Kovács Attila! A jó szándék a viszszájára fordult. Bertók egyike azoknak a fontos magyar költőknek, akik ritkán szólalnak meg, mert ritkán kérdezik. Már vannak külön médiaíróink, akik közel laknak, gyakran ráérnek. Nekik van igazuk. A mai világban az van, aki látszik. Kovács Attila tehát igen jól tette, hogy a Névjegy vendégéül Bertók Lászlót hívta meg. S mert ritkán hallani a költőt, a riporter azt szerette volna, ha a lehető legtöbb belefér a hatvanperces beszélgetésbe. Meg néhány vers is. Ez fontos, nagyon fontos. Ebben Kovács Attilának tökéletesen igaza volt. Költővel beszélgetni csak úgy érdemes, ha ott vannak mellette a versek is. A hallgató akkor érti meg, miről van szó, akkor döntheti el, hisz-e a költőnek, vagy sem. Épp a versek tették elviselhetővé a műsort, hisz emberi hangon szólaltak meg: néhányuk Bertók László igazi, nem digitalizált hangján.
A Névjegy jó műsor. Nem tudható, mit tervez vele a rádiós vezetés, de békén kellene hagynia. Olyan kevés idő jut a médiában értelmes beszélgetésre, sietni kell: jönnek a közlekedési hírek, zúdulnak az sms-ek, mindenki kérdez és véleményt mond, mindeközben ki kell elégíteni a hirdetőket. Ha minden csupa magazin lesz a közszolgálatban is, állandósul a rohanás. A műsorkeretet mindenáron tartani kell. De néha szükségünk lesz arra, hogy egy fotelban hátradőlve meghallgassuk, hogyan lett költő Bertók Lászlóból abban a világban, amelyben a hatalom még verseket is olvasott, sőt amelyben versért börtönt is lehetett kapni. Kapott is Bertók László izgatásért, szinte gyerekfejjel, nyolc hónapot.
Nem tudjuk, szomorkodjunk-e afölött, hogy a hatalom manapság nem olvas verseket; inkább szomorkodjunk, mert emiatt már azt is elfelejtette, hogy vannak költők és írók e hazában, és hogy a nemzeti irodalom támogatása, életben tartása az ő feladata lenne. Csakhogy ínséges időkben, mint a mostani, éppen ezeket a tételeket húzzák ki először a költségvetési táblázatban. Bertók László olyan világról mesélt, amelyben még élt az irodalom. A költők és az írók műhelyeket építettek, a világ dolgairól beszélgettek, segítették, tanácsokkal látták el egymást. Akkor még nem e-milen érkeztek a művek a szerkesztőségbe. Hogy jó világ lett volna? Nem jó, csak emberibb. És időigényesebb, miként az olló és a szalag.
(Névjegy, Kossuth rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.