Az Európai Unió új tagországai nem teljesítenek olyan jól, mint más feltörekvő országok – jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi közgyűlése alkalmából Washingtonban az IMF európai főosztályának igazgatója. Mindezt az MTI jelentette.
Michael Deppler szerint „manapság divatos azt mondani, hogy az új EU-tagországok milyen jól teljesítenek, ez azonban csak a régiekkel való összehasonlításban állja meg a helyét. A tény az, hogy más feltörekvő országokhoz képest az új tagországok nem teljesítenek olyan jól nemzetközi összehasonlításban”. Európa egészének gazdasági kilátásait illetően optimista az igazgató: Deppler szerint erőteljes gazdasági növekedés várható az idén és jövőre Európában, amit csak kívülről jövő sokk akaszthat meg, elsősorban az, ha az Egyesült Államokban a vártnál jobban lassul a gazdasági növekedés üteme, s ez hátrányosan érinti az európai exportot.
Deppler rámutatott: az európai országokban végrehajtott strukturális reformok gyümölcsei kezdenek beérni, s az európai gazdaság várható teljesítménye meglepetést szerezhet az elemzőknek – mégpedig jó értelemben. Deppler szerint az emberek alulbecsülik a reformok hozadékát. Mindamellett Deppler arra is figyelmeztetett, hogy Európának folytatnia kell a megkezdett reformokat. A hét végén zajló közgyűlésen a legfejlettebb ipari országok (G7) csoportja közleményében azt szögezte le, hogy a kockázatok ellenére a világgazdaság harminc éve a legerőteljesebb tartós növekedés jeleit mutatja, és a növekedés kiegyensúlyozottabb. Rodrigo Rato, az IMF vezérigazgatója arra kérte a vezető ipari országok döntéshozóit, tegyenek meg mindent, hogy az erőteljes gazdasági növekedés ne hozza magával az infláció erősödését. A közgyűlésen egyebek mellett terítékre került az IMF szervezeti reformja, a WTO-tárgyalások várható kimenetele, az árfolyam-mechanizmusok fokozottabb ellenőrzésének a szükségessége is.

Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise