Bírálat az NBH-nak és a Népszabadságnak

Az önálló tájékozódás nyomokban sem lelhető fel a Népszabadság tudósításaiban, amelyeket lapunk munkatársának NBH-s zaklatásáról írtak – olvasható az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elemzésében, amelyet éppen a Népszabadság jelentetett meg tegnap. A tanulmány a Szilvásy György felügyelte NBH ténykedését is bírálta.

Munkatársunktól
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos kritikával illette a Népszabadság teljesítményét az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, amiért szerintük az újság „általános passzivitást tanúsított” a Magyar Nemzet újságíróját zaklató titkosszolgálati munkatársak látogatásával összefüggésben. A Majtényi László volt adatvédelmi ombudsman és Miklósi Zoltán, az intézet kutatási koordinátora – mint az újság lapombudsmanjai – által írt, a kormány közeli lapban tegnap megjelent elemzés szerint a Népszabadság tudósításai nélkülözték az önálló tájékozódás legkisebb jelét is az ügyben, hiszen nem keresték meg a Magyar Nemzet két újságíróját, akik Szilvásy György kancelláriaminiszter villaépítéséről gyűjtöttek adatokat, de nem keresték meg Szilvásyt vagy az általa felügyelt Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) illetékeseit sem. Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetői rámutattak: a Népszabadság nem nézett utána Szilvásy építkezésének, hogy vajon méretei, értéke motiválhatta-e a minisztert valamilyen figyelmeztető akcióra, és egyetlen önálló lépésük az volt, hogy megkérdezték a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elnökének, Eötvös Pálnak a véleményét. (Nem mellékesen: Eötvös Pál hosszú évekig volt a Népszabadság főszerkesztője.)
A szerzők szerint különös lenne, ha az NBH-nak a személyes azonosításra az volna a bevett módszere, hogy elmegy a célszemély lakására, és megkérdezi, valóban az-e, akinek mutatja magát. Mint írják, nekik két hónap helyett öt perc alatt sikerült titkosszolgálati módszerek nélkül kideríteniük, hogy Pál Gábor és Villányi Károly tényleg a Magyar Nemzet újságírói. Majtényi és Miklósi úgy vélte, fontos kérdés, hogy ennek ellenére miért mentek föl az újságíró lakására a titkosszolgálat emberei, de ezt a kérdést a Népszabadság nem tette föl. Mint ahogy azt sem, megálltak-e a titkosszolgák az ajtóban vagy sem. (A válasz egyébként: nem álltak meg, bementek a lakásba.)
Az elemzés górcső alá vette az NBH magyarázkodását is. A hivatal például arra hivatkozott, hogy az újságírók látogatása után betörtek Lesencefalu polgármesteri hivatalába, illetve magukat újságíróknak kiadó „illetéktelenek” bűncselekmények elkövetését kísérelték meg. A lapombudsmanok viszont rámutatnak: bűncselekmények elkövetésére mindenki illetéktelen, és azt, hogy valaki nem újságíró, csak akkor tudhatják, ha ismerik őt. Hogyan hozhatók öszszefüggésbe ezek az esetek a két valódi újságíróval, ha egyszer az álújságírók az igaziak után jelentek meg? – tették föl a kérdést.
Az NBH neve elhallgatását kérő illetékese közölte: a Szilvásy György által elrendelt belső vizsgálat még tart, és várhatóan még a héten közleményben reagálnak a Népszabadságban megjelentekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.