Ma szavaz az ENSZ Biztonsági Tanácsa Martti Ahtisaari főmegbízott koszovói rendezési tervéről, amely mint ismeretes, nemzetközileg felügyelt függetlenséget irányoz elő a szerb tartománynak. Belgrád azonban abban bízik, hogy az ENSZ testülete elutasítja az okmányt, amely „jogellenesen szabdalja szét Szerbiát”. Vojiszlav Kostunica – aki tegnap elutazott New Yorkba a BT ülésére – meggyőződésének adott hangot, hogy az Ahtisaari-terv elvetésével egy új békefolyamat kezdődhet új közvetítővel. Tomiszlav Nikolics radikális vezető pedig bejelentette lemondását, ha Moszkva nem emel vétót Szerbia érdekében.
Michael Polt, az Egyesült Államok belgrádi nagykövete egy tévéműsorban figyelmeztetett: nem reális az elvárás, hogy a BT elveti az összekötő csoport 15 hónapos munkáját. Steven Wordworth brit nagykövet pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy Moszkva csak azt hangoztatta, nem támogatja a tervet. Ez pedig nem jelent feltétlenül vétót. Ezzel a véleménnyel cseng össze Fjodor Lukjanov orosz elemző véleménye, hogy Moszkva Koszovó miatt nem fogja kockáztatni a konfrontációt a Nyugattal. Szerbiának reálisnak kell lennie, hangoztatja az elemző, mindenki tudja, hogy Koszovó számára elveszett. Szerbiában sem örülne mindenki egy esetleges orosz vétónak, hiszen azzal csak elhúzódna a válság. A nyugtalan tartományban közben merényletek, tüntetések fokozzák a feszültséget. Megfigyelők a helyzet elmérgesedésétől tartanak. Németország újabb félezer katonát vezényelt Koszovóba, ahol az egykori nyugati katonai jelenlét mára jócskán lecsökkent, az „enyhülésre” tekintettel.
Sajtóhírek szerint Fatmir Sejdiu koszovói elnök is részt vesz a BT-ülésen. Ha ez igaznak bizonyul, ez lesz az első hivatalos koszovói megjelenés a BT-ben.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben