Elhunyt a kormány egészségügyi reformjának első áldozata, egy mindszenti 67 éves férfi – áll Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere tegnapi közleményében. Súlyos rosszulléttel szállították mentővel a hódmezővásárhelyi kórházba; a beteg ellátása után az orvos a kormány egészségügyi rendeletében meghatározottak szerinti kötelezettségének megfelelően továbbirányította a 25 kilométerre fekvő szentesi kórházba. A súlyos állapotban lévő beteget a mentőkocsiban érte a halál. Lázár János a történtek miatt az ügyészséghez fordul.
A kórházi ágyszámcsökkentés április 1-jei hatálybalépése óta bebizonyosodott: immár a nagyvárosoktól távol élő lakosság gyógyuláshoz való jogát is elvették. Két nappal ezelőtt egy krasznokvajdai asszonynál indult meg a szülés idő előtt, gyermeke még otthon meghalt, őt pedig életveszélyes állapotban szállította mentőhelikopter a Miskolci Megyei Kórházba kivérzés miatt. A helybeliek szerint a szörnyű történetet maga a kormány idézte elő, mert az elkapkodott egészségügyi reform komoly viszszaesést eredményezett a betegellátásban. Az illetékes encsi mentőállomáson megtudtuk, a bejelentést követően minimum félórára van szükség ahhoz, hogy a körülbelül 30 kilométerre fekvő Krasznokvajdára érjenek, leginkább a rossz utak lassítják a kijutást. Az egyik szolgálatos mentőtiszt szerint durva csapást mért a kormány Abaúj lakosságára; akadnak olyan települések, amelyek 90 kilométerre vannak a miskolci megyei gyógyászati központtól, és életveszélyes esetben esély sincs a túlélésre.
A másik eset szintén az abaúji régióban történt a napokban, amikor egy hernádvécsei asszony – hetven kilométerre Miskolctól, a súlyponti megyei kórháztól – vajúdni kezdett, s azonnal hívták az encsi mentőket. A segítség ugyan hamar megérkezett, Szikszóhoz érve azonban megindult a szülés, de a krónikussá nyilvánított intézményben nem volt már szülész, aki segíthetett volna. A mentők továbbindultak a megyeszékhely felé, ám a gyerek a kórházba érkezés előtt a világra jött – tájékoztatta lapunkat Erdődi József mentőtiszt. Úgy véli, a legnagyobb baj akkor keletkezik, ha egy életveszélyes beteget kellene sebészeti vagy kardiológiai szakellátásban részesíteni, de kevés az idő az életben tartásához, a legközelebbi betegellátó centrumig pedig 80–100 kilométert kell megtenniük. Emlékezetett: volt olyan páciensük, akivel időben beértek a szikszói kórházba, de mindössze öt percen múlt az élete.
Orvos nélkül maradt hajléktalanok. Figyelmetlenek voltak a törvényalkotók az egészségügy új rendszerének kidolgozásánál, és egyebek mellett arra sem gondoltak, hogy a fővároson kívül csak tizenegy megyében van orvosa a hajléktalanoknak – mondta lapunknak Kaposvárott Szabó János szociológus, az Országos Szociálpolitikai Tanács társelnöke. – Somogyban egy olyan orvos sincs, akinek szerződése lenne a társadalombiztosítással a hajléktalanok ingyenes gyógykezelésére, és Somogyon kívül még tizenegy olyan megye van, ahol hasonló a helyzet. Most próbálunk tb-s szerződéskötésre vállalkozó orvosokat keresni – fűzte hozzá a szociálpolitikus.
A kaposvári hajléktalanszálló vezetője is sürgetőnek tartja e súlyos gond megoldását. Gulyás János elmondta: a többnyire alkoholfüggő hajléktalanoknál mindennaposak a gyomor-, a bél- és az egyéb belső szervi panaszok, nem beszélve a bőrbetegségekről. (G. J. A.)

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára