Viktor Juscsenko meglehetősen sajátosan áll a törvényekhez. Nem először fordul elő, hogy neki nem tetsző esetekben hajlamos figyelmen kívül hagyni azokat. Erősen kétséges az elnök parlamentet feloszlató döntésének jogi megalapozottsága is. Elsősorban azért, mert parlamenti demokráciában a képviselőház működését nem lehet megszüntetni az új választásokig, még akkor sem, ha a rada adott esetben sokak szemében diszkreditálódott. Az alkotmánybíróság azonban aligha fogja egyértelműen kimondani Juscsenko hibáját. A bírák inkább arra várnak, hogy közben valamiféle politikai kompromisszum szülessen, amelynek törvényes keretet adhat a verdikt – véli a kijevi Politikai Értékek Kutatásának Központját vezető Olesz Donyij.
A politológus szerint a válság olyan határokat lépett át, hogy Ukrajnán már csak az idő előtti választások segítenek, amelyekre aligha kerülhet sor ősznél vagy a jövő év tavaszánál előbb. A helyzet másfél évtizede a legkritikusabb, s a politikai elit rotációjára óriási az igény, ám ezt most nem lehet elkapkodni, időt kell hagyni arra, hogy minden szereplő felkészülhessen a demokratikus megméretésre– mondta az egyébként Juscsenkóhoz közel álló Jurij Lucenko Népi Önvédelem nevű ellenzéki mozgalmának választási listáján már előkelő helyet kapott elemző. A jelenlegi helyzetben nem is nagyon lehet független, legfeljebb politikai döntést hozni, hiszen minden oldalról hatalmas nyomás nehezedik az alkotmánybírákra. Már ez a tény is a politikai kompromisszum szükségességét sürgeti. Ha a megegyezés elmarad, bármely döntés csak a helyzet romlásához vezethet. Egyik esetben felmerülhet az elnök elmozdítása, míg a másikban a választások részleges bojkottja. Donyij szerint mindkét forgatókönyv az ország kettészakadását erősítené, amit el kellene kerülni.
A politológus úgy véli, az előre hozott elnökválasztás esélye csekély, s az erőszak elszabadulására is minimális esélyt lát, mondván: Ukrajnának már elég tapasztalata van a konfliktusok vér nélküli megoldásában. A helyzet eszkalációjában egyik oldal sem érdekelt, mert az ezért felelős erőt büntetné a közvélemény. De azért sem – teszi hozzá –, mert nem lehet tudni, az egykori KGB ügynökei melyik pártba hogyan épültek be, mikor lenne szó provokációról, s ellenőrizhető lenne-e egy ilyen kifejlet. A politikus szerint az utca most egyébként sem nagyon tudna komoly nyomást gyakorolni a felekre, e tüntetések inkább polittechnológiai jellegűek, alátámasztandó a felek társadalmi támogatottságának tartalékait.

Így szabaduljon meg a nyesttől a padláson