A minisztérium már ősszel szeretné elkezdeni az építkezést, amelynek megakadályozására a pécsiek biztos, hogy minden jogi eszközt bevetnek majd. A radart ellenző Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) máris bejelentette, megtámadja az építési engedélyt, amint írásban is kézhez kapják a határozatot. Sem ők, sem más szervezetek tagjai nem törődtek ugyanis bele, hogy a kormány – az eredménytelen népszavazás után – közel 40 ezer, a lokátort elutasító voks ellenére a Pécs melletti csúcsot jelölte meg a harmadik magyarországi NATO-radar telepítésének helyszíneként.
A katonai radartól néhány száz méterre fekvő városrészen, Istenkúton élő családok a közelmúltban több megmozdulást is szerveztek, e hét péntekjén pedig újabb élőláncos tüntetésre kerül sor a baranyai megyeszékhely központjában. A zöldek azért tiltakoznak, mert a lokátor megépítése szerintük nemzetközi egyezményeket, hazai és helyi szabályokat sért, ráadásul nincs tekintettel a vízbázisvédelemről szóló jogszabályokra, illetve az elővigyázatosság elvére sem. Érvelésüknek egyik sarokpontja: az objektum felhúzásával a lakosságot olyan hatásoknak tehetik ki, amelyek következményei ma még nem ismertek.
A CMM felhívására eddig százötvenen jelentkeztek be ügyfélként a tárcánál, s vélhetően sokan élnek majd a fellebbezés nyújtotta lehetőséggel is. Az, persze, több mint kérdéses, hogy az engedély ügyében másodfokon eljáró honvédelmi miniszter, Szekeres Imre helyt ad-e kérvényüknek, a tiltakozók felkészültek a tárca vezetőjének elutasító válaszára is. Ha így lesz, elmennek a harmadfokú hatóságig, a Fővárosi Bíróságig is, ígérik.
A pécsiek más fronton is mozgolódnak: most azok jelentkezését várják, akik úgy tapasztalják, hogy a tervezett objektum miatt ingatlanuk értéke csökken.
A városházán eközben szintén azt vizsgálják, hogy az első fokon kiadott építési engedély eleget tesz-e minden jogi feltételnek – a Pécsi Közgyűlés május elején dönt arról, megtámadja-e a HM jóváhagyó állásfoglalását. Kablár János, a Pécsi Közgyűlés szocialista frakciójának vezetője lapunknak úgy nyilatkozott, még nem alakították ki álláspontjukat, egyelőre a jogászok véleményére várnak. A város képviselő-testülete emellett továbbra is a kormány válaszát szeretné ismerni azzal a márciusban felterjesztett kérelemmel kapcsolatban, amelyben azt indítványozták, a kabinet bírálja felül saját, a lokátor Pécsre helyezéséről szóló döntését, illetve vizsgáljon meg más olyan helyszíneket is, amelyek alkalmasak lehetnek a NATO-radar felépítésére, különös tekintettel a Zengőre.
Lapunk úgy tudja, a kormány a napokban postázta álláspontját.
Publicisztika a 6. oldalon

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó