Fellebbeznek a tubesi engedély ellen

A napokban a Honvédelmi Minisztérium ugyan kiadta az elsőfokú építési engedélyt a pécsi Tubes-csúcsra tervezett NATO-lokátorra, ám biztosnak látszik, hogy egyhamar nem születhet jogerős döntés: a civilek fellebbeznek, és újra tüntetni fognak. Lapunk úgy tudja, a kormány a napokban postázta álláspontját.

Bóka Máté Ciprián
2007. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minisztérium már ősszel szeretné elkezdeni az építkezést, amelynek megakadályozására a pécsiek biztos, hogy minden jogi eszközt bevetnek majd. A radart ellenző Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) máris bejelentette, megtámadja az építési engedélyt, amint írásban is kézhez kapják a határozatot. Sem ők, sem más szervezetek tagjai nem törődtek ugyanis bele, hogy a kormány – az eredménytelen népszavazás után – közel 40 ezer, a lokátort elutasító voks ellenére a Pécs melletti csúcsot jelölte meg a harmadik magyarországi NATO-radar telepítésének helyszíneként.
A katonai radartól néhány száz méterre fekvő városrészen, Istenkúton élő családok a közelmúltban több megmozdulást is szerveztek, e hét péntekjén pedig újabb élőláncos tüntetésre kerül sor a baranyai megyeszékhely központjában. A zöldek azért tiltakoznak, mert a lokátor megépítése szerintük nemzetközi egyezményeket, hazai és helyi szabályokat sért, ráadásul nincs tekintettel a vízbázisvédelemről szóló jogszabályokra, illetve az elővigyázatosság elvére sem. Érvelésüknek egyik sarokpontja: az objektum felhúzásával a lakosságot olyan hatásoknak tehetik ki, amelyek következményei ma még nem ismertek.
A CMM felhívására eddig százötvenen jelentkeztek be ügyfélként a tárcánál, s vélhetően sokan élnek majd a fellebbezés nyújtotta lehetőséggel is. Az, persze, több mint kérdéses, hogy az engedély ügyében másodfokon eljáró honvédelmi miniszter, Szekeres Imre helyt ad-e kérvényüknek, a tiltakozók felkészültek a tárca vezetőjének elutasító válaszára is. Ha így lesz, elmennek a harmadfokú hatóságig, a Fővárosi Bíróságig is, ígérik.
A pécsiek más fronton is mozgolódnak: most azok jelentkezését várják, akik úgy tapasztalják, hogy a tervezett objektum miatt ingatlanuk értéke csökken.
A városházán eközben szintén azt vizsgálják, hogy az első fokon kiadott építési engedély eleget tesz-e minden jogi feltételnek – a Pécsi Közgyűlés május elején dönt arról, megtámadja-e a HM jóváhagyó állásfoglalását. Kablár János, a Pécsi Közgyűlés szocialista frakciójának vezetője lapunknak úgy nyilatkozott, még nem alakították ki álláspontjukat, egyelőre a jogászok véleményére várnak. A város képviselő-testülete emellett továbbra is a kormány válaszát szeretné ismerni azzal a márciusban felterjesztett kérelemmel kapcsolatban, amelyben azt indítványozták, a kabinet bírálja felül saját, a lokátor Pécsre helyezéséről szóló döntését, illetve vizsgáljon meg más olyan helyszíneket is, amelyek alkalmasak lehetnek a NATO-radar felépítésére, különös tekintettel a Zengőre.
Lapunk úgy tudja, a kormány a napokban postázta álláspontját.
Publicisztika a 6. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.