A 165 fekvőbeteg-ellátó intézmény közül 163 április elseje előtt megkötötte az új finanszírozási szerződést, kettő pedig tegnap írta azt alá – közölte Molnár Barbara, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője. Egy debreceni intézmény aláírt ugyan, de még lapzártánk után is tárgyalt a biztosítóval néhány részletről – tette hozzá. Azt nem sikerült megtudnunk, hogy mely részletekről folyt még este is a vita.
Végül az esztergomi kórház is aláírta a szerződést az OEP-pel, de Meggyes Tamás, a város Fidesz– KDNP-s polgármestere leszögezte: tartották magukat az előzetes ígérethez. – Azt az ajánlatot nem írtuk alá, amit a biztosító előzetesen elküldött nekünk, hanem ők bólintottak rá a mi módosító javaslatunkra – közölte Meggyes, aki hozzáfűzte: eszerint kaptak plusz 16 aktív és 24 rehabilitációs ágyat, valamint a finanszírozási feltételeket is az intézmény javára korrigálták. Szerettük volna megtudni, hogy miért adott újabb 40 ágyat a biztosító az esztergomi kórháznak, ám lapzártánkig sem az OEP-nél, sem az Egészségügyi Minisztériumban nem adtak választ. Így nem tudtuk meg azt sem, hogy más kórházaknál módosították-e a korábban meghatározott férőhelyek számát.
– Az utolsók között, a zsarolás hatására megkötötte új szerződését a bajai kórház – nyilatkozta lapunknak Révfy Zoltán, a város polgármestere, hozzátéve: azzal fenyegették meg őket, hogy egyébként kevesebb finanszírozást kapnak, nem vehetnek részt a struktúraátalakítás támogatására kiírt pályázaton, s nem kaphatnak anyagi segítséget az elbocsátandó dolgozók végkielégítéséhez. – A dokumentum aláírása után rögtön helyben tüntettünk – tette hozzá. A Fidesz–KDNP-s polgármester hozzáfűzte: nem tartja jogállami megoldásnak, hogy két nappal a határidő lejárta előtt kapták meg a szerződés tervezetét, amelyet tisztességesen áttekinteni és megtárgyalni sem volt idejük. – Csütörtökön délután, testületi ülés közben érkezett az ajánlat. A testület egyhangúlag úgy döntött, azt nem írja alá. De miután fenyegettek és zsaroltak bennünket, végül beadtuk a derekunkat. Szombaton reggel a testület hatályon kívül helyezte a csütörtöki határozatot, majd a kórház záradékkal aláírta a szerződést – mondta el a történteket Révfy Zoltán. A záradékban rögzítették, hogy nem értenek egyet a szerződés tartalmával, és csak a várható hátrányok miatt írták azt alá. Szakmai kifogásaikat is fölsorolták benne.
Végül a hódmezővásárhelyi kórház is aláírta az új szerződést, de szintén záradékot csatolt hozzá. Ebben az áll, „a dokumentumot nem mint akaratával mindenben megegyezőt és nem jóváhagyólag írja alá”. – Nem volt más választás a kilátásba helyezett hátrányok miatt – mondta Lázár János fideszes polgármester. Úgy látja, a megmaradt ágyszámmal, az új teljesítményvolumen-korláttal és területi ellátási kötelezettséggel nem működtethető tovább a kórház. A 700 dolgozó felét el kellene küldeni, ám így a megmaradó orvosoknak lényegesen többet kellene dolgozniuk, mint amennyit az Európai Bíróság döntése szerint maximálisan lehetne. Hódmezővásárhely egyébként bíróságon támadta meg az ágyszámlistát tartalmazó közigazgatási határozatot, amelyben kérte a végrehajtás felfüggesztését, illetve a semmissé tételt. Lázár közölte: nem rögtön építik le a kapacitást, s a bíróság döntéséig az önkormányzat kifizeti a működtetéshez szükséges hiányzó összeget. Így egyelőre a szakmai személyzetből senkit nem küldenek el, a gazdasági, műszaki és kisegítő személyzet leépítését azonban megkezdik. Ha viszont a bíróság nem dönt rövid időn belül, úgy kénytelenek lesznek ápolónőket és orvosokat is elbocsátani.
Szinte minden intézmény külön záradékot vagy megjegyzést mellékelt a szerződéshez. Így tett például a komlói kórház is; ebben az áll, hogy a finanszírozás nem megfelelő, ezért arról a továbbiakban tárgyalni kell. – Nem tudjuk, lesz-e megjegyzéseinknek bármi foganatja – nyilatkozta egy internetes oldalon Kiss Huba, a városi kórház orvos igazgatója. Sokan bíróság előtt támadták meg a miniszter ágyszámdöntéséről szóló közigazgatási határozatát.
Mikola: szcientológusok az OPNI bezárása mögött. A Fidesz szerint április 1-jével minden idők legnagyobb kórházrombolása kezdődött meg. Mikola István (Fidesz) úgy véli, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárása mögött a szcientológiai egyház áll, amely a napokban megjelent folyóiratában globális támadást intézett a pszichiátriai szakma ellen, személyesen megfélemlítve a pszichiátereket. Mikola arra kérte a parlament emberi jogi és nemzetbiztonsági bizottságait, hogy tárgyalja az intézet ügyét, az emberi jogi szervezeteket pedig arra, kísérjék figyelemmel az ott kezelt betegek sorsát. A korábban hangoztatott ingatlanspekulációval kapcsolatos felvetésre azt mondta: az egyik nem zárja ki a másikat, mert a szcientológiai egyház komoly pénzügyi tényező. Hozzátette: Budapest második legnagyobb épületegyütteséről van szó, a telek 30 milliárd forintot ér. – Nem lobbiztunk a pszichiátriai intézet bezárásáért – hárította el Mikola állításait Kárpáti Annamária, a Magyarországi Szcientológia Egyház közönségkapcsolati vezetője. Annyit elismert, kiállnak a mentális visszaélések ellen. Kökény Mihály (MSZP) szerint a Fidesz kétségbeesett kísérleteket tesz arra, hogy botrányt kavarjon. Úgy véli, az új struktúrára való átállás kezdete zavartalan volt. Nyilván ezt volt hivatott igazolni a miniszterelnök váci Jávorszky kórházban tett látogatása is. Gyurcsány Ferenc elbeszélgetett néhány beteggel, majd a kórház járóbeteg-szakrendelőjét is megtekintette.

„Kamu!” – Kálmán Olga kommentálta Ukrajna EU-s csatlakozását – videó