Tegnap este hosszú és titokzatos egyeztetések, egyezkedések után „felszállt a fehér füst” a Gizella utcai SZDSZ-székháznál. A kisebbik kormánypárt operatív irányító szerve, az ügyvivői testület (üt) kétharmad arányban Horváth Ágnest, az Egészségügyi Minisztérium eddigi államtitkárát választotta. Úgy tudjuk, Kóka János nem rá, hanem Erdős Attila üzletemberre szavazott, és az ő miniszteri jelöléséről próbálta meggyőzni a testület tagjait is. Az üt döntése tehát egyben az újdonsült pártelnök kudarcát is jelenti.
Az SZDSZ elnöke bejelentette: az egészségügyi miniszter kiválasztásánál az volt a legfontosabb szempont, hogy a jelölt a több-biztosítós modell híve legyen, s kiálljon a reformok további folytatása mellett. A gazdasági miniszter szerint több mint húsz szakembert hallgattak meg „tárcavezető-jelölt jelöltként”, ám úgy tudjuk, hogy ezekkel az emberekkel csak a pártelnök tárgyalt az SZDSZ ügyvivői testületének nagy része nem. Mint Kóka fogalmazott, két jelölt maradt fenn a rostán végül, róluk döntött tegnap az SZDSZ vezetése. Szerinte mindketten képesek lennének a minisztérium vezetésére. A politikus továbbra is kiállt azon véleménye mellett – amelyet a szocialisták egyelőre kétséggel szemlélnek –, hogy az új egészségügyi miniszter sikerre viheti őszszel az SZDSZ által az Országgyűlés elé terjesztett több-biztosítós modell bevezetéséről szóló törvényjavaslatot, s már 2008-tól eszerint működne a biztosítási rendszer.
Horváth Ágnes várhatóan néhány napon belül jelenti be, kit szeretne maga mellé államtitkárnak, az erről szóló jelölését az ügyvivői testület elé kell terjesztenie. Úgy tudjuk, erre a posztra a legesélyesebb továbbra is Radnai Zoltán, a fővárosi Szent László- és Szent István-kórházak főigazgatója, valamint Ungár Klára és Badacsonyi Szabolcs. A miniszterjelölésen alulmaradt Erdős Attila üzletember várhatóan részt vesz a jövőben a szabad demokraták Liberális Egészségügyi Tanácsának munkájában. Horváth Ágnes mindössze arról beszélt, hogy szeretné befejezni az egészségügyi reformot, bevezetni a több-biztosítós modellt a betegek érdekében.
Horváth Ágnes 34 éves, orvos-közgazdász. Előnyeként emlegették, hogy testközelből vett részt a reform eddigi részében, jól ismeri annak minden részletét és problémáját. Ráadásul könnyen, szemrebbenés nélkül képes visszaverni a panaszáradatot, pedig a rohammunkában elvégzett jogszabályalkotás miatt szinte semmi nem ment komoly nehézségek nélkül. Irányítható, nincsenek erkölcsi aggályai az utasításokkal kapcsolatban – mondták többen is a pártban. Ugyanakkor kritikaként fogalmazódott meg vele szemben, hogy stílusában nagyon hasonlít Molnár Lajosra, néha arrogáns, nem mutat emberséget, s szinte minden felvetődő problémát zsigerből visszautasít. Többen vélekedtek úgy róla, hogy két számmal nagyobb rá ez a kabát.
Horváth Ágnes korábban a modellkísérletként indult Veresegyházi Misszió Egészségközpont vezetője volt. Ottani posztját azután kapta, hogy a korábbi vezető, Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatójává lépett elő. Matejka egyébként Molnár Lajos kabinetfőnöke volt. A korábban Somody Imre üzletember érdekeltségébe tartozó missziótól egyébként ebben a ciklusban többen kerültek be az egészségügy állami vezetésébe. Onnan érkezett például Kuntár Ágnes, a kórház-átalakítás egyik tervezője – aki azóta már fölmondott a tárcánál –, és az egészségbiztosítónál is vannak, akik Veresegyházáról érkeztek.
Az egészségügyi miniszterjelölt kiválasztása az utolsó pillanatban még váratlan izgalmakat hozott. Kedden este ugyanis kiszivárgott: Kóka János Horváth Ágnes mellett még egy nevet, Erdős Attiláét terjeszti az ügyvivői testület elé. Noha addig legalább egy tucat lehetséges jelöltről cikkezett a sajtó, Erdős Attila nem szerepelt közöttük. Az SZDSZ elnöke előzetesen egyeztetett Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, s úgy tudjuk, hogy Erdőst nemcsak a gazdasági miniszter-pártelnök, hanem a kormányfő is favorizálta.
Az általunk megkérdezett, és név nélkül nyilatkozó szabad demokrata politikusok közül viszont többen is fanyalogtak Erdős neve hallatán, elsősorban cégügyei miatt. Noha az általa vezetett cég, a Genoid Kft. 2006-ban termékinnovációs díjat nyert a méhnyakrákszűréshez kifejlesztett tesztjével, a vállalkozás kapcsolatban állt a Mikola István minisztersége idején gyanúba keveredett H-Med Diagnosztika Kft.-vel, amelyet a tárcavezető akkor „sanda vállalkozásnak” titulált. A H-Med által végzett laborvizsgálatok száma rendkívüli mértékben megemelkedett abban az időben, s egy részük jogosságát, illetve valódiságát kérdőjelezték meg. A cég működési engedélyét visszavonták (ezt azóta a bíróság jogellenesnek minősítette), és megszüntették társadalombiztosítási finanszírozását is. A H-Med elmaradt bevétele miatt pert indított az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellen, de az OEP is perben áll velük, mondván: olyan ellátásokat számoltak el, amelyekre nem voltak jogosultak.
Az üt tegnap esti ülésén Fodor Gábor jelölését egyhangúlag támogatta a testület, ő Persányi Miklóst váltja majd a zöld tárca élén. Az eljelentéktelenedése, elszürkülése miatt a kormánykoalícióban is gyakran bírált környezetvédelmi tárcáról, illetve annak vezetőjéről, Persányi Miklósról Kóka János azt mondta: az eddigi miniszter nagy munkát végzett, teljesítette az uniós elvárásokat, sikeresen lépett fel a zengői radarállomás-építés és az alpokaljai lignitbánya megvalósítása ellen. Fodor Gábortól azt várja, hogy sikerre vigye a liberális környezetvédelmi reformokat. Fodor Gábor kifejtette, tudta, hogy Persányi Miklós már egy ideje a távozás gondolatával foglalkozott – minden bizonnyal nagykövetként folytatja tevékenységét –, ezért is vállalta a felkérést. Másfelől meg kell találni azokat az új irányokat, amelyek a liberális gondolkodást és az ország szolgálatát hatékonyabban erősítik – tette hozzá. Fodor elsősorban a környezettudatos gondolkodást erősítené, s várhatóan stratégiát készít a klímaváltozással és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban, valamint támogatja a több zöldszervezet által is kívánatosnak tartott jövő nemzedék ombudsmani tisztség létrehozását. Egyelőre Kovács Kálmán marad a tárca államtitkára, ám információnk szerint az még kérdéses, hogy hosszú távon is megtartja-e ezt a tisztségét Persányi politikai helyettese.
Horváth Ágnes 1973. szeptember 11-én született Budapesten. 1997-ben a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerzett általános orvosi diplomát, majd tanulmányait a Budapesti Közgazdasági és Államigazgatási (ma Corvinus) Egyetemen folytatta, ahol 2001-ben közgazdasági szakokleveles orvosként végzett. 1999 és 2002 között az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nemzetközi főosztályán dolgozott, nemzetközi ügyekkel, külföldi gyógykezelésekkel foglalkozott. 2003-tól a Vasútegészségügyi Kht.-nál a minőségirányítás, az irányított betegellátás tartozott feladatai közé. 2003-2004-ben az OEP Irányított Betegellátási Főosztályának vezetője, 2004 végétől a Misszió Egészségügyi Központ Kht. ügyvezető igazgatója volt. 2006 júniusa óta az Egészségügyi Minisztérium államtitkára, 2007. április 4. – Molnár Lajos miniszter lemondása – óta a minisztérium operatív irányítója. Angol nyelven felsőfokon, spanyol, német és orosz nyelven pedig középfokon beszél.
Fodor Gábor 1962. szeptember 27-én született Gyöngyösön. 1987-ben az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán jogi doktorátust szerzett. 1988–89-ben a Bibó István Szakkollégium nevelőtanára, ezzel párhuzamosan 1988–90 között szabadfoglalkozású kutatóként a Soros Alapítvány által támogatott Közép-Európa Kutatócsoport munkatársa. 1990-től az ELTE ÁJTK Filozófia Tanszékén tanársegédként oktatott. 1988. március 30-án a Fiatal Demokraták Szövetségének egyik alapító tagja, 1993 novemberében kilépett a Fideszből. 1994 októberétől a Szabad Demokraták Szövetségének tagja, 1996 novemberétől az SZDSZ ügyvivője. 1994. július 15-től 1995. december 31-ig a Horn-kormány művelődési és közoktatási minisztere volt. 1990 óta országgyűlési képviselő 1993-ig fideszes színben, az 1994-es választások óta minden ciklusban az SZDSZ-ében. Fodor Gábor márciusban Kóka Jánossal szemben alulmaradt az SZDSZ elnöki posztjáért tartott választáson. Nős, két gyermeke van.