Az európai miniszterek a több mint háromórás megbeszélést követően szintén közölték, hogy nyitottak a további tárgyalásokra Iránnal.

Fotó: AFP
Aragcsi azt mondta, Teherán is támogatja a párbeszéd folytatását európai partnereivel. Az iráni diplomácia vezetője ugyanakkor közölte: tárgyalópartnereinek világossá tette, hogy Irán védelmi képességei nem képezhetik tárgyát a tárgyalásoknak.
Azzal a benyomással hagytuk el a szobát, hogy az iráni fél alapvetően kész tárgyalni minden fontosabb kérdésről
– ismertette Johann Wadephul német külügyminiszter.
Az egész régió rendkívül kritikus helyzetben van, és közös törekvésünk a további eszkaláció elkerülése, valamint az, hogy előrelépést tudjunk elérni a tárgyalásokon
– tette hozzá.
Kiemelte, hogy az európaiaknak nem szabad kimaradniuk ezekből az egyeztetésekből. „De a legfontosabb, hogy az Egyesült Államok részt vegyen ezen tárgyalásokon és a megoldás megtalálásában” – vélekedett.
Hangsúlyozta azt is, hogy Németország számára elsődleges szavatolni Izrael biztonsági érdekeit. „Nyomatékosítani fogjuk ezt a további tárgyalásokon” – mondta.
David Lammy brit külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy „szeretnénk folytatni a folyamatban lévő megbeszéléseket és tárgyalásokat Iránnal, és sürgetjük Iránt, hogy folytassa tárgyalásait az Egyesült Államokkal” is.
Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter szintén azt emelte ki, hogy a felek megállapodtak a tárgyalások folytatásában. Rávilágított egyben, hogy nem lehet tisztán katonai megoldása az iráni nukleáris program jelentette kihívásoknak.
Európa nem fog tudni sokat segíteni Irán és Izrael háborújának ügyében
– jelentette ki pénteken Donald Trump újságíróknak nyilatkozva New Jerseyben, miután tárgyalóasztalhoz ültek Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Irán vezető diplomatái pénteken Genfben.
Trump szóvá tette azt is, hogy Tulsi Gabbard, az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója téved, amikor azt mondja, hogy ne lenne bizonyíték arra, hogy Irán atomfegyvert épít.
Borítókép: