Péntek késő délutánig a Celebi földi kiszolgálószemélyzetének ferihegyi sztrájkja miatt az érintett 89 járatból az EasyJet, a British Airways, az Alitalia járatait teljes egészében, valamint a Lufthansa gépei nagy részének útját törölni kellett. Az 1-es terminálon és a 2B-n sok volt a kisebb-nagyobb késés is, amelyek fél órától két óráig terjedtek. A légi árufuvar-szállítás nagy része szintén szünetelt, mivel a Malév saját cargotevékenységén kívül csak a Celebi végez ilyen tevékenységet Ferihegyen. A mai napon 16 induló és 18 érkező járatot érint a munkáltató és a munkavállalók közti konfliktus, azonban csak néhány órával ezek indulása előtt dől el, valóban felszállhatnak-e a gépek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy tegnap akadt olyan repülőjárat is, amelyet a Budapest Airport honlapján délelőtt még „töröltként” tüntettek fel, délutánra azonban kisebb csúszással sikerült megoldani a felszállását.
Bár a kényelmetlenségek ma véget érnek, amikor a munkabeszüntetés délután fél háromkor befejeződik, a Légiközlekedési Dolgozók Független Szakszervezetének (LDFSZ) elnöke, Csorba Attila újabb, ezúttal általános sztrájkot helyezett kilátásba, ha nem sikerül megállapodni a munkavállalók béremeléséről. – Mi délelőtt is szívesen tárgyaltunk volna a Celebi Kft. vezetőivel, de azok inkább hordták a csomagokat – mondta Csorba, aki azt is elmondta, a szakszervezetek célja a tárgyalás és a megállapodás.
A Lufthansa magyarországi irodájánál egyelőre nem tudták megmondani munkatársunknak, hogy a kimaradt járatok mekkora veszteséget okoztak a társaságnak. Az utasokat érő kellemetlenségek felelősének a Celebit tartják, konkrétan azonban nem tudtak megnevezni olyan eszközt, amelynek segítségével mielőbb helyreállhat a rend a földi kiszolgálásban.
A többi hátrányt szenvedő légitársaság szintén elhárítja a felelősséget a kimaradó járatok miatt. Isabella Németországba utazott volna haza az egyik „fapados” cég gépével, járatát azonban törölték. A ferihegyi információs pultnál azonnal tájékoztatták az ilyenkor őt megillető jogokról, azonban ezt a légitársaság figyelembe sem vette, mondván, nem az ő hibájuk. Emiatt pedig a jegy árának visszatérítésén kívül semmit nem fizettek: „Németországba induló gépet csak három nappal később, keddre ajánlottak fel, pedig összesen három napra jöttünk Magyarországra” – mondja Isabella, majd hozzátette, a légitársaságtól semmiféle egyéb segítséget nem kaptak, maguknak kell megszervezniük a hazajutást.
Egy több éve hazánkban élő, orosz származású hölgy barátait látogatta volna meg Londonban: „Csak itt, a repülőtéren értesültem a sztrájkról és a járatom törléséről” – panaszkodik Elena. Később telefonon sikerült átraknia a foglalását, ám ezért pluszdíjat számolt fel a légitárság, ráadásul ki kellett fizetnie a diszkontjegy és az új jegy közötti különbséget is. Úgy látja, ő még a szerencsésebbek közé tartozik, mivel innen könnyen haza tud menni budapesti lakására, de az, akinek foglalt szállása volt külföldön, sok pénzt veszített.
A negyvennyolc órás sztrájk csütörtök délután fél háromkor indult. A Celebi Kft. vezetésével ugyanis sokadszorra sem sikerült megállapodnia a földi ellátószemélyzetnek, amely a tizenöt százalékos bérnövelési követelésüket tízszázalékosra módosította. A munkáltató cég ezzel szemben négyszázalékos alapbéremelést és háromszázalékos, teljesítménytől függő bónuszt tart elfogadhatónak. A munkabeszüntetés első napján öt légitársaság kilenc járatát kellett törölni.

Tiszás aktivisták vehetik ki a szavazólapokat a postaládákból