Történelmi beszédet tartott a tokiói diétában (parlament) Ven Csia-pao kínai miniszterelnök. Közölte, Abe Sindzo japán miniszterelnök tavaly októberi kínai látogatása jelentette a jégtörést, az ő mostani útja a szigetországban pedig az olvadást jelzi. Reményét fejezte ki, hogy látogatása nyomán enyhülni fognak a két ázsiai nagyhatalom fagyos kapcsolatai, egyúttal utalt a két nép 2000 éves kapcsolatára, amelyre építeni lehet a jövőben.
A pekingi politikus hangoztatta: a II. világháborúnak a japán nép is áldozata volt, és csak a szigetország egy elszigetelt, militarista vezetőcsoportját terheli felelősség. Az MTI megjegyzi, hogy Japán a harmincas és a negyvenes években megszállás alatt tartotta Kínát, és a hivatalos pekingi álláspont szerint a szigetország azóta sem fejezte ki megfelelően sajnálatát azokért a szörnyűségekért, amelyeket a császári hadsereg katonái elkövettek. A japán közvélemény egy része azonban úgy véli, hogy ezeknek a tetteknek a brutalitását eltúlozzák. Ven egyúttal elismerte, hogy Japán az elmúlt évek során többször is bocsánatot kért a háborús pusztításért. Reményét fejezte ki, hogy Tokió „tettekkel bizonyítja kijelentéseit és ígéreteit” a jövőben. Hírmagyarázók rámutatnak, hogy Ven minden bizonnyal arra utalt, hogy Abe Sindzo látogatása a Jaszukuni-szentélyben – ahol háborús bűnösöknek is emléket állítottak – nem szolgálja a megegyezést. Ven egyúttal nyíltan kijelentette, hazája „egyáltalán nem tűrheti” a tajvani függetlenséget, s arra szólította fel Japánt, hogy tartsa magát az egy Kína elvhez. Tokió szoros szövetségesével, az Egyesült Államokkal egy ezzel ellentétes értelmű programtervben egyezett meg 2005-ben. A beszédre nagyon pozitívan reagált Japán. Ogi Csikage, a tanácsadók házának elnöke szerint „a jég itt előttünk olvadt el”.
Ven Csia-pao előtt hét évvel járt utoljára kínai vezető Japánban, a diétában pedig 22 éve nem szólalt fel Peking küldötte.

Halálos baleset történt az 51-es főúton, de órákig senki nem vette észre – videó