Lemondott Molnár Lajos egészségügyi miniszter, miután az alkotmány több pontját megsértve szinte teljesen szétverte a magyar egészségügyi rendszert. Normális körülmények között záros határidőn belül a kormány is vele bukna. De nincsenek normális körülmények, hanem csak egy féldiktatúrára hajazó, „parlamentáris demokráciának” nevezett katyvasz, ezért még jó ideig szenvednünk kell a hosszú távú ámokfutásra berendezkedett Gyurcsány-kabinet ténykedése miatt.
Állítólag az SZDSZ-t is meglepte Molnár Lajos lemondása, amit a miniszter Gyurcsány Ferenccel tárgyalt meg négyszemközt tegnap dél körül. Néhány órával Molnár lemondásának elfogadása előtt a Kormányszóvivői Iroda még határozott hangon cáfolta a „személyi találgatásokról” a sajtóban megjelent „alaptalan” híreket, azt állítván, hogy „a kormány átalakítása nincs napirenden”.
Most mégis időt kell szakítania Gyurcsánynak a kormány átalakítására, nincs kizárva, hogy több tárca irányításáról is újabb tárgyalásokra kényszerül koalíciós partnerével, ha az SZDSZ ragaszkodik az egészségügyben a több-biztosítós modell bevezetéséhez, amit a szocialisták, leszámítva a miniszterelnököt, nem nagyon akarnak elfogadni. Ilyenkor persze – főleg, ha a kormányzati kommunikációért felelős tisztviselők nem tudnak egyértelmű és hihető magyarázatot adni az előbb cáfolt, majd rövid idővel később nyers valósággá vált miniszteri lemondásra – óhatatlanul megkezdődnek a találgatások Molnár Lajos távozásának okairól.
Lehetséges, hogy – ha nem (szakma)politikai, hanem személyi ok van a háttérben – mégis egészségi probléma miatt távozik, annak ellenére, hogy lapunknak cáfolta a betegségéről keringő híreket? Vagy Gyurcsány is megelégelte a nagy dérrel-dúrral beharangozott reformjának botrányba fullasztását, és ezért a politikai kár enyhítése céljából „érdemei elismerése mellett” engedi lelépni a színről „betonkezű, arrogáns és nagyképű” miniszterét?
Nem oszlatta el a homályt Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke sem tegnap délutáni sajtótájékoztatóján, amikor elárulta, hogy Molnár kora délután kért személyes meghallgatást Gyurcsánytól, ahova már írásos lemondó nyilatkozattal érkezett. Nem oszlatja, hanem inkább növeli a ködöt, hogy az SZDSZ eredeti tervei szerint az új pártelnök, Kóka János csütörtökön reggel Molnárral közösen tartott volna sajtótájékoztatót a több-biztosítós modellről. Kóka természetesen „sajnáljuk döntését” formulával nyugtázta Molnár lemondásának hírét, ami – tekintve, hogy a dübörgő gazdaságról korábban handabandázó politikusról lévén szó – jelentheti azt is, hogy „nem sajnálja a döntést”. Gyurcsány Ferenc, aki nyomban elfogadta Molnár lemondását, és megköszönte „elképesztően nagy munkáját”, viszont ezúttal igazat mondhatott: minisztere az egész országot elképesztette.
Azt sem lehet kizárni, hogy a háttérben igen egyszerű ok húzódik, azaz a hét végén sikerült megválasztatni pártelnöknek az SZDSZ számára Gyurcsány által felfedezett Kóka Jánost. Szabad demokrata berkekben köztudomású, Molnár Lajos is Fodor Gábort támogatta az elnökválasztáson. Sőt amikor Kókát megválasztották, a távozott miniszter állítólag azt mondta: most van vége az SZDSZ-nek. Holott Kóka szombaton, mielőtt az SZDSZ elnökévé választották volna, elég rendesen megfényezte a minisztert, mondván, Molnár Lajos a siker példája, „ha Molnár Lajos lenne a Titanic, biztosan a jéghegy süllyedne el”.
Nekünk meg Molnár Lajosról és a Titanicról is Petőfi Sándor örök érvényű igazsága jutott az eszünkbe. „Habár fölül a gálya, s alul a víznek árja, azért a víz az úr.”

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó