Kétszázezerrel kevesebb cég

A gazdaság növekedését megalapozó beruházások nélkül 2009-ben sem köszönt be a fellendülés időszaka – közölte egy gazdasági fórumon Bokros Lajos. Kétszázezerrel csökken a hazai cégek száma – hangzott el a Coface tanácskozásán.

Kiss Roland
2007. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Magyarországon magas az állami büdzsé hiánya, nem valósulnak meg a gazdaság hosszú távú növekedését elősegítő beruházások. Ilyen körülmények között nem reális az a várakozás, hogy 2009-től megindul a gazdasági fellendülés – vélekedett a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) tegnapi gazdasági fórumán Bokros Lajos egykori pénzügyminiszter. A Közép-Európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója szerint amennyiben nem kezdődik minden területen azonnali és mélyreható reform, hazánk a közvetlen térségben sem kerülheti el a leszakadást. Magyarország az új EU-tagországok körében máris nagyon rossz mutatókkal rendelkezik. Bokros Lajos rámutatott: az egy főre jutó bruttó nemzeti termék tekintetében Szlovákia az idén minden bizonnyal lekörözi hazánkat. A lengyel és a cseh pénzromlás mértéke az egész EU-ban igen alacsonynak számít, a román és a bolgár gazdaság pedig ígéretes növekedési adatokat produkál. A CEU vezetője szerint megfigyelhető, hogy a komoly növekedést elérő országok esetében magas ugyan a folyó fizetési mérleg deficitje, ám az állami büdzsé hiánya csekély, sőt sok helyen többlettel zár.
Nálunk azonban a kilenc százalék feletti, Európában példa nélküli költségvetési deficit ellenére sem fűtik a gazdaságot az emelkedő kiadások, az ikerdeficit pedig már egyenesen gátolja a gazdaság növekedését – mutatott rá Bokros Lajos. A szakember úgy vélekedett, hogy bár a magyar munkanélküliségi adatok nem rosszak, ez javarészt a régóta túlméretes közigazgatásnak köszönhető. Bokros Lajos szerint ugyanakkor a magyar adórendszer az OECD-országok körében a legkevésbé hatékony. Magyarországon az emberek csupán harmada fizet társadalombiztosítási járulékot, ugyanakkor lehetetlen dolog, hogy egy ország kétharmada szegénynek minősüljön – szögezte le a szakember. Bokros Lajos szerint kevesebb választott képviselőre, ám szigorúbb összeférhetetlenségi szabályokra volna szükség, ma ugyanis – szavai szerint – intézményesített korrupció folyik Magyarországon.
Súlyos gondot okoz hazánkban, hogy a tízmilliós országot alig négymillió adófizető tartja el – mutattak rá felszólalók is a helyzet tarthatatlanságára tegnap a Kockázatok és lehetőségek című konferencián. Túl sok a cég Magyarországon – többek között ebben jelölte meg a növekedő körbetartozási gondok okát Mikael C. Szabo, a Coface Hungary hitelbiztosító ügyvezető igazgatója. Jelenleg több mint 1,2 millió cég működik hivatalosan Magyarországon, ám a hitelképes vállalkozások száma kevesebb mint 30 ezer. Árulkodó adat az is, hogy az 550 ezer társas vállalkozásból 540 ezer mikrocég, a maradék tízezer nagy része pedig kis- és közepes vállalkozás. Ugyanakkor a mintegy 500 nagyvállalat zöme, sőt a kicsik fele is külföldi tulajdonban van. A szakember véleménye szerint 10-15 éven belül 350 ezerre csökken majd a hazai vállalkozások száma. A magyar cégek körében a kereskedelmi tevékenység dominál, a termelés aránya pedig nagyon alacsony. Ma Magyarországon az összes kibocsátott számla 2,9 százalékát nem egyenlítik ki, a tartozásokból adódó leírási veszteség az EU 25 tagországa közül hazánkban a legmagasabb. A tartozási láncok kialakulásából azonban sajnálatos módon az állam is kivette részét – mutatott rá a Coface Hungary vezetője, és példaként az áfavisszatartást, valamint a késedelmes pályázati kifizetéseket említette. Hozzátette: komoly gond, hogy az állami szervek jó része is súlyos tőkehiánnyal küszködik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.