Leépítés után bővítés a munkaügyben

Előbb nagyarányú leépítésre, majd alig fél évvel később – a rá- ruházott többletfeladatok miatt – szinte ezzel megegyező mértékű létszámbővítésre kényszerült az Állami Foglalkoztatási Szolgálat. Mindeközben a kormányzat a leépítések után elvont bérjellegű forrásokat nem pótolta. A szolgálat így mára valamivel kevesebb munkatárssal, jelentősen csökkentett költségvetéssel és több új feladattal küszködik.

Dénes Zoltán
2007. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem maradtak ki az utóbbi időszakban szinte az összes állami intézménynél végbement átalakítási folyamatból az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ), illetve az irányítása alá tartózó munkaügyi hivatalok sem. Tavaly nyáron a foglalkoztatási szolgálat központjánál 20, a munkaügyi kirendeltségeknél pedig 10 százalékos létszámleépítést hajtottak végre, majd nem sokkal ezután a kormány többletfeladatokkal bízta meg az intézményeket.
– A tavalyi elbocsátások a központi hivatalnál mintegy 50 főt, a munkaügyi kirendeltségeknél pedig közel 350 dolgozót érintettek – tájékoztatta lapunkat a részletekről Pirisi Károly, a foglalkoztatási szolgálat főigazgatója. Elmondása szerint a tavaly augusztusi elbocsátásokat követően idén januárban az egész szervezeti struktúrát átalakították. Ennek nyomán az addigi 20 megyei, illetve a fővárosi munkaügyi központból hét regionális központot alakítottak ki. A régi munkaügyi kirendeltségek a továbbiakban is kirendeltségként működnek, az ügyfélfogadás mindenütt változatlan. A kirendeltségektől az adminisztrációs, könyvelési, pénzügyi terhek nagy részét az őket szakmailag is irányító regionális kirendeltségek vették át. – Tehát – mondta a főigazgató – a munkanélkülieket fogadó hivatalok száma nem változott, ellenkezőleg: a megyei hivatalok visszaminősítése miatt éppenséggel nőtt. Ezen átalakítások közben a kormány a hivatalokra újabb feladatokat is átruházott, így például a rehabilitációs és szociális jellegű szolgáltatások ellátását.
A csökkentett létszámú hivatalok a többletmunkát természetesen már nem tudták ellátni, ezt jelzi legalábbis, hogy januártól mostanáig 23 új dolgozót vettek fel, s Pirisi Károly közlése szerint az év folyamán újabb, mintegy 360 főt kell a szociális jellegű feladatokra alkalmazni. A létszám nagyobb részét belső átcsoportosítással, a dolgozók átképzésével kívánják megoldani, de kénytelenek lesznek több orvost is alkalmazni. Nagy kérdés azonban, hogy miből. Miközben ugyanis a tavalyi leépítésekkel kapcsolatos bértömegcsökkenést a kormány elvonta a hivataloktól, az újabb feladatokkal a pénzügyi források mértékén nem változtatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.