Lesújtó az ENSZ klímajelentése

Megdöbbentő képet fest a Föld környezeti, gazdasági jövőjéről az ENSZ éghajlatváltozásról szóló jelentése: a ma élő fajok 20-30 százaléka kipusztulhat, s több száz millió embert érint majd a szárazság. A gazdag országoknak fel kell készülniük az ökológiai menekültek áradatára.

2007. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes volt a zűrzavar tegnap reggel a belga fővárosban, ahová 190 országból 2500 szakember érkezett a négynapos klímakonferenciára. A kialakult helyzetet jól jellemezte, hogy fél nyolckor még úgy nézett ki, meghatározatlan időre elhalasztják az éghajlatváltozás hatásairól szóló ENSZ-jelentés közzétételét. Néhány perc múlva azonban a világ vezető klimatológusait tömörítő kormányközi szervezet, a GIEC szóvivője bejelentette: elfogadták a zárt ajtók mögött megfogalmazott jelentést.
Elsősorban az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Szaúd-Arábia gördített újabb és újabb akadályt az elé, hogy a szigorúan fogalmazott, 1400 oldalas jelentéstervezet 21 oldalas összegzését az eredeti formában elfogadják. Lapunknak a konferencián részt vevő egyik kaliforniai tudós elmondta: ez volt az első eset, hogy a politika (elsősorban az amerikai) sikeresen nehezedett rá a tudósokra, és érte el egyes bekezdések felpuhítását.
*
Az elfogadott jelentés igen sötét képet fest a Föld és az emberiség jövőjéről. Kimondja, hogy a globális felmelegedés fő oka minden valószínűség szerint az üvegházi gázkibocsátás. Az éghajlati változás jelentősen csökkentheti Afrikában a termésátlagot, megolvaszthatja a Himalája gleccsereit, valamint további hőhullámokat okoz Európában és Észak-Amerikában. Kontinensünkön csökkenhet annak gyakorisága, hogy a korábban megszokott helyek alkalmasak legyenek téli sportolásra.
A jelentés egyik bekezdése eredetileg leszögezte: a hőmérséklet-emelkedés következtében „nagy kockázata” van annak, hogy a ma élő növény- és állatfajok 20-30 százaléka kihaljon. A módosított szöveg szerint ezek kihalási kockázata „valószínűleg nagyobb lesz, ha a hőmérséklet növekszik”. Szintén politikai nyomásra puhult fel a tervezet azon mondata, amely szerint a tenger szintjének emelkedése negatív hatást gyakorol a sótartalmú mocsarakra és a mangroveerdőkre. Az elfogadott dokumentumban már az áll, hogy e hatás „az előrejelzések szerint” bekövetkezhet.
A brit Neil Adger, a jelentés egyik szerzője szerint az egész éghajlatváltozás „itt és most” történik, nem pedig valamilyen jövőbeli esemény.
A jelentés az elkövetkező évekre megszabja a politika alaphangját: így azt is, hogy az ENSZ Kiotói jegyzőkönyvét 2012 után is érvényben tartsák. E jegyzőkönyv 35 gazdag országot kötelez arra, hogy csökkentse üvegházi kibocsátását. Csakhogy a megállapodás a vártnál kisebb hatékonyságú lesz, mivel 2001-ben az Egyesült Államok – a világ legnagyobb légköri szennyezője – a maga részéről felmondta a jegyzőkönyvet.
Sztavrosz Dimasz, az EU környezetvédelmi biztosa ezért keményen támadta az Egyesült Államokat, s a kiotói megállapodástól magát szintén távol tartó Ausztráliát.
A kormányközi szervezet három jelentése közül tegnap a másodikat bocsátották ki. A februári első dokumentumban az állt, hogy 90 százalékig mondható biztosnak, hogy 1950 óta az emberi tevékenységben keresendő a globális felmelegedés fő oka. Szintén az akkori szövegben olvasható, hogy a Föld jelenlegi – 15 Celsius-fokos – átlaghőmérséklete 2100-ra 1990-hez képest 2-4 fokkal, legkedvezőtlenebb esetben akár 6,4 Celsius-fokkal is emelkedhet.
Az Egyesült Államok egyébként arra a „kompromisszumra” is rávette a tudósokat, hogy töröljenek egy bekezdést. Eszerint Észak-Amerikában a globális felmelegedés következtében komoly gazdasági károk keletkeznek és súlyos zavarok lépnek fel a szocioökonómiai és kulturális rendszerben.
A klímaváltozás okozta áradások, szárazság és hőhullámok világszerte több száz millió ember életét befolyásolják majd, és e hatások a szegény országokat érintik legkedvezőtlenebbül. Épp azokat az országokat, amelyek gazdasági elmaradottságuk okán a legkevésbé járultak hozzá a felmelegedéshez. Nehéz anyagi helyzetük miatt azonban legkevésbé képesek védekezni a negatív hatások ellen. A gazdag országoknak ezért számolniuk kell az ökológiai menekültek áradatával.
Minden évben további 2-7 millió embert érintenek az áradások Nyugat-Afrika, Ázsia vagy a Mississippi folyóinak torkolatában.
Lara Hansen, a Természetvédelmi Világalap éghajlati tudományos programigazgatója elmondta, hogy az ENSZ-jelentés pusztító jövőt fest a világ környezetéről és gazdaságáról. Ám valósággá válik, ha az emberiség nem állítja meg a klímaváltozást. Példaként hozzátette: „a kis szigeteken már vízhiány lépett fel, és a szigetlakók nemsokára a talajt is elveszítik lábuk alól”. Elmondta azt is, hogy „kezünkben van a klímaváltozás korlátozásának eszköze, és hogy megmentsük a világot a legrosszabb hatásoktól”, de addig kell cselekedni, amíg még lehet.
Brian Thomson, a világalap munkatársa pedig azt hangsúlyozta lapunknak, hogy a természet világának az alapját veszélyeztetjük az éghajlatváltozással, aminek a megakadályozására csak kormányok képesek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.