Levegőben lóg a gazdák nemzeti támogatása

Drasztikusan csökkent az elmúlt három évben a hazai állatállomány, s úgy tűnik, a kormány nem tudja megállítani ezt a folyamatot – jelentette ki tegnap Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke. Mint mondta, az állattartók helyzetét tovább rontja, hogy uniós csatlakozási szerződésünk szerint a magyar gazdák már csak egy hétig kaphatnak támogatást tisztán nemzeti forrásból.

Dénes Zoltán
2007. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hét múlva megszűnnek hazánkban az úgynevezett „notifikált”, vagyis a hazai büdzséből adható agrártámogatások, s ezek pótlására jelenleg még nincs elfogadott terve a szaktárcának – hívta fel a figyelmet tegnapi sajtótájékoztatóján Jakab István, a Magosz elnöke, fideszes országgyűlési képviselő. Ezeket a tisztán nemzeti forrásból adható támogatási formákat a csatlakozás után csupán három évig tarthatják fenn a 2004-ben EU-taggá vált új tagországok – köztük hazánk is. A kormány készített ugyan egy tervet a támogatások fenntartására, s ezt a múlt héten el is küldték Brüsszelbe, ám Jakab István szerint ezt a közösség nem fogadja majd el, s így a magyar gazdák minden bizonnyal komoly öszszegektől esnek el.
A Magosz elnöke elmondta, hogy mivel az idei költségvetésben nincs elkülönítve pénz a megszűnő támogatások pótlására, úgy tűnik, a kormány leginkább időhúzásra játszik. Nem úgy a magyar mezőgazdaság legnagyobb konkurensei, hiszen Szlovákia, Lengyelország vagy éppen Csehország már rendelkezik az unió által elfogadott, a nemzeti támogatási formákat felváltó intézkedéstervvel. – Mindez annak fényében vészjósló, ha áttekintjük az állattenyésztés jelenlegi helyzetét – közölte Jakab István, kiemelve, hogy Magyarországon az elmúlt négy évben szinte minden állattenyésztési ágazatban drasztikus, 8–10 százalékos állománycsökkenés következet be. A szakember szerint 2003 decemberéhez képest tavaly év végére 34 ezerrel csökkent a szarvasmarha-állomány, 28 ezerrel az anyatehenek s kereken egymillióval a sertések száma. Noha kevésbé drasztikusan, de csökkent a baromfiállomány is.
A Magosz elnöke elmondta, hogy a magyar gazdáknak már azzal is sokat lehetne segíteni, ha legalább a régi tagországokban nyújtott lehetőségeket megkapnák. Szükségtelenek például a közösséginél keményebb magyar szabályok, s elvárható, hogy a hivatalok szolgáltató módjára álljanak az agráriumhoz. Utóbbi megjegyzésével arra utalt, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal az állatjóléti támogatások esetében a gazdákat „elfelejtette” értesíteni arról, hogy befogadta pályázatukat, viszont már megjelent náluk ellenőrizni a projekt végrehajtását.
Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője szerint nem lesz baj a támogatások megszűnése miatt, s május elsejétől hazánk is meghirdeti a nemzeti hatáskörben adható támogatásokra vonatkozó pályázatokat. A csökkenő állatállományt a szóvivő már valós problémának nevezte, s ezt orvoslandó a közösségi források 47 százalékát az állattartó telepekre kívánják fordítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.