Emlékezetes eseményben volt részük az űrhajózás napján a magyar rádióamatőröknek: húszan is kapcsolatba léphettek tegnap hajnalban Charles Simonyival, a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) hétfőn érkezett, magyar származású amerikai űrturistával. A Föld körül 340 kilométeres magasságban keringő ISS tíz percet töltött Magyarország fölött. A rövid idő alatt harmincnégyen szerettek volna összeköttetést teremteni a gyorsan mozgó bázis utasával, s ez csaknem kétharmaduknak sikerült is. Ez kiemelkedően jó teljesítmény – mondta lapunknak Horváth László, a Magyar Asztronautikai Társaság vezetőségi tagja. A beszélgetések szükségképpen rövidek voltak, a hívójel megadásán és a bemutatkozáson kívül csak a jókívánságokra futotta az időből.
Nem csak az időhiány korlátozta a földi hívókat. Az űrben tartózkodókkal ugyanis csak szigorú előírások betartásával léphettek kapcsolatba a rádióamatőrök, s csak meghatározott kérdésekre várhattak választ. A cél nem a kötetlen beszélgetés volt, hanem annak bizonyítása, hogy sikerült összeköttetést teremteni a műholddal. A biztonsági előírások miatt a jelentkezők alkalmasságát is alaposan megvizsgálták, az amatőröknek igen sok kérdésre kellett megnyugtató választ adniuk ahhoz, hogy a kiválasztottak közé kerülhessenek.
A jeles esemény főszervezője az 1924-ben megalakult Műegyetemi Rádió Club volt, amely egy évvel a magyarországi műsorszórás megindítása előtt már működött.
A klub feladata volt a rádiósok
toborzása, felkészítése és a műhold magyarországi útjának nyomon követése, pályájának kiszámítása.
Az ISS 91 perc alatt tesz egy fordulatot a Föld körül, tehát mindennap 16-szor halad át hazánk felett. Ezért ma hajnalban megismételték a tegnapi kísérletet. Ezúttal a Puskás Tivadar Távközlési Technikum diákjait segítették hozzá a rádióamatőrök, hogy szót válthassanak Charles Simonyival.

Ezek az árulkodó jelek mutatják, hogy Magyar Pétert nagyon érzékeny pontján érinti a bennfentes kereskedés ügye