Az amerikai meteorológia szolgálat szerint a szokatlanul erős napkitörések súlyos zavarokat okozhatnak a műholdas globális helymeghatározó rendszer (GPS) működésében –, adta hírül az AP.
David L. Johnson, a szolgálat igazgatója arra figyelmeztet, hogy a technológiától mind inkább függő társadalmak egyre sérülékenyebbé válnak a világűr hatásaival szemben. Az amerikai GPS-rendszernek világszerte egyre növekvő szerepe van a légi, a hajó- és az autóközlekedés irányításában, a távközlésben, a mentőszolgálatok munkájában, sőt a bankközi kapcsolatokban, a pénzátutalások figyelemmel kísérésében is. A GPS-felhasználók a tavaly december 6-án bekövetkezett napkitörés hatását azonban a világ napsütötte felén mindenütt megérezték. Sok esetben pontatlanul jelzett a rendszer, vagy teljesen használhatatlanná vált. A jelenség nagyobb zavart okozott, mint feltételezték, s nem is akkor következett be, amikor várták. A napkitörések aktivitása az eddigi ismeretek szerint 11 évenként éri el csúcspontját, ezért a tudósok 2011 előtt nem számítottak rá. Új megfigyelések azonban azt mutatják, hogy a Nap gyakrabban okoz kellemetlenséget, ezért a műholdakat egyre több veszély fenyegeti. Biztonságukat csak költséges megoldások szavatolhatják.
A kutatók szerint ellenállóbb antennákra van szükség, vagy a mainál erősebb jelek kibocsátására képes műholdakat kell konstruálni.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője