Az újabb kölcsönt a pécsi vezetés az Európa kulturális fővárosa (EKF) programhoz kapcsolódó fejlesztésekhez venné igénybe, ezzel teremtve elő – a megyei önkormányzattal közösen – a nagyberuházások levezényléshez szükséges önerőt, mintegy 3,46 milliárdot. A városvezetés szerint a lépést az indokolja, hogy a nagyberuházások mellett az EKF-hez kapcsolódó különböző kulturális és infrastrukturális fejlesztések biztonságos lebonyolításhoz több milliárd forintos, szabadon felhasználható kerettel kell rendelkeznie Pécsnek.
Az elmúlt hónapokban a baranyaiak előzetes megbeszéléseket folytattak erről a kormánnyal, az Európai Bizottsággal, valamint az Európai Beruházási Bankkal. A tárgyalások és véleménykérések tanulsága az volt, hogy a 2010-es évadhoz kapcsolódó valamennyi fejlesztést egy közös pénzügyi finanszírozási programmal érdemes megvalósítani, s amelyhez a kabinet is hajlandó garanciát vállalni. A teljes program megközelítőleg 50 milliárdba kerül.
Az ország vezetése az Európai Befektetési Bank által felkínált hitelszerződés keretében kívánja az EKF előkészítési költségeket, illetve az önerőt biztosítani, már amenynyiben a – baloldali többségű – Pécsi Közgyűlés is egyetért ezzel pénteken. A baranyai megyeszékhely önkormányzata a tervezett tízmilliárdos hitelt euróalapon venné fel, a magyar kereskedelmi bankok által nyújtott 7-8 százalékos kamatlábnál kedvezőbb, 3,1 százalékos kamattal.
Az ellenzék szerint nem szabad bízni a kormány garanciavállalásában, még akkor sem, ha Gyurcsányék erre most ígéretet tettek. A pénzügyi bizottság fideszes elnöke, Nagy Csaba úgy véli, fölöttébb meglepő, hogy a tízmilliárd forintról szóló előterjesztés nem kerül az általa vezetett testület elé, azt majd csak a költségvetési bizottság tárgyalhatja meg az e heti képviselő-testületi ülés előtt. Álláspontja szerint a kétoldalas előterjesztés alkalmatlan arra, hogy megfelelő döntést hozzanak a kérdésben.
A kulturális főváros programjának finanszírozásáról a múlt év áprilisában kötötték meg a szerződést. A dokumentum szerint előzetesen a Dél-dunántúli Operatív Programban 29,41 milliárd forint európai uniós támogatást különítenek el a célra, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium 2007 és 2009 közötti költségvetésében pedig előirányzatként 1,73 milliárd forintos kormányzati társfinanszírozás szerepel.

Más ügyekkel is összefügghet a svéd testvérek eltűnése Baranyában