Orgonaépítő Angsterek

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

2007. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ipar- és hangszertörténetünkben az Angster-orgonagyár az egyetlen olyan hazai alapítású orgonaépítő cég, amely megszakítás nélkül a leghosszabban és a legeredményesebben működött, mennyiségben és minőségben is imponáló alkotásokat hagyott hátra. A három Angster nemzedék 1869–1951 között több mint 1300 orgona építését végezte Közép-Európa-szerte, és mintegy 3000 harmóniumot gyártott.
Az alapító, Angster József Baranya vármegye Kácsfalu nevű községében született 1834-ben. Sok stációt bejárva a kortárs orgonaépítészet reprezentatív mesterénél, a párizsi Cavaillé-Collnál emelte művészi szintre tudását. A virágkorát élő cégnél részt vett a párizsi Notre-Dame, a St. Denis és a St. Sulpice templomok orgonáinak építésében. Hazatért 1866 nyarán. Pécsett az új zsinagóga orgonájának felépítése alapozta meg egyre terjedő hírnevét (1869). A kalocsai székesegyház orgonájának átadása után, 1876-ban megkapta a Kalocsa érseki orgonaépítője címet. Alapos tudással készített hangszereivel a fejlett nyugati orgonakultúrához zárkóztatta fel hazánkat. Századik orgonája 1887-ben a pécsi székesegyházban szólalt meg. Az országos kiállításokon sorra aratta az elismeréseket. Amikor a gőzgépekkel felszerelt üzem 1896-ban felvette az Angster József és Fia Orgona- és Harmóniumgyár nevet, 50–60 alkalmazottja volt; 1908-tól már több mint száz munkást foglalkoztatott, később pedig csaknem kétszáz fő volt a csúcslétszám. Az Angster-orgonagyár szakemberképző tevékenysége korszakos jelentőségű. A Kárpát-medencében mércét és szakmai kontrollt jelentett a XIX–XX. századi növekvő számú kisebb orgonaépítő műhelyek munkáinak zsűrizésénél. A cég alapításának 50. évfordulóján, hónapokkal Angster József halála előtt XV. Benedek pápa a Szent Gergely-rend lovagkeresztjével tüntette ki 1918-ban. Ennek átadása a pécsi legényegyletben történt, amelynek – a még fiatalon, Kölnben megismert Kolping atya hatására – haláláig elnöke volt. De Angster József elméleti munkásságot is folytatott. Egyebek mellett ő jelentette meg a magyar organológia első jelentős szakkönyvét Az orgona története, lényege és szerkezete címmel 1886-ban.
A századforduló körül fiai, Angster Emil (1874–1939) és Angster Oszkár (1876–1941) kerültek a gyár élére. Ekkortájt épült a budapesti Szent István-bazilika nagy orgonája. Az első világháború, az ország területének megcsonkítása, az infláció és a gazdasági válság miatt sok orgona felépítése maradt félbe, olykor meg is hiúsultak az álmok. Szomorú felmérő körutak, Angster jegyzékei őrzik a síprekvirálások időszakát. De volt eredmény és öröm is. A kor orgonatervezőivel kölcsönösen segítették egymást a művészi orgonák építésében és az Albert Schweitzer-féle orgonareform-mozgalom hazai érvényesítésében. Világszenzáció volt az ókori aquincumi orgona rekonstrukciója 1936-ban, valamint a szegedi fogadalmi templom óriás hangszerének elkészítése Geyer József tervei alapján (1931), amely ma is Európa egyik legnagyobb orgonája. Az unokák 1940-ben kerültek a gyár élére, és az államosításig vezették. Angster József és Angster Imre együtt szenvedték végig azokat a megalázó éveket, amelyek három generáció európai hírű tevékenységét tették tönkre és csúfolták meg.
Angster Imre (1916–1990) Angster Oszkár fia volt. Kereskedelmi érettségit szerzett, majd 1935-től dolgozott a gyárban. Az orgonaépítés minden fázisában jártas lett, később a műszaki tervek készítését vette át, és hangszerkészítői mestervizsgát tett. Az államosítás után főkönyvelőnek nevezték ki. Angster József (sz. 1917) Angster Emil legidősebb fia. Diplomáját a Budapesti Műszaki Egyetemen szerezte. Ő létesítette a gyár rákospalotai fióküzemét. Az államosítás után műszaki vezetőnek nevezték ki. Bár később téglaipari főmérnökként dolgozott, 1988-tól orgonaakusztikai kutatásokban vett részt, és 1993-ban megjelentette monográfiáját a gyár és a család történetéről.
Állami tulajdonba 1949. december 28-án vették az üzemet, amely Pécsi Hangszer- és Asztalosárugyár néven szenvedte elsorvasztását. A háború utáni egyházak képtelenek voltak elegendő számú megrendeléssel ellátni, így a gyár nem illett a tervgazdálkodás rendjébe. A javítások száma is csekély volt. Szinte jelképes, hogy az orgonasípnak tárolt elsőrendű faanyagból koporsók készültek, s a gyár szó szerint eltemetődött. Az anyagokat felemésztette a termelés, a gépparkot megette a rozsda, a gyár levéltárának egy része papírgyűjtő ifjak martaléka lett, a vezetőket és családtagjaikat pedig meghurcolta a hatalom: házkutatás, letartóztatás, vizsgálati fogság, bíróság és másodfokon egy-egy év börtön lett a részük a javak államosítás előli elvonása, a klerikális barátság és a templomok ékességei, a hangszerek királynői miatt…
Ilyen tragikus végjáték után különösen fontos az utókor számon tartó hálája és tisztelete az Angster család iránt. Fontos, hogy Pécsett utcát neveztek el Angster Józsefről, hogy 1991-től szakiskola viseli a nevét, és az is beszédes, hogy a Pécs gazdaságáért sokat tevők Angster-díjban részesülnek. Tavaly decemberben pedig Magyar Örökség díjjal jutalmazták az Angster család hangszerépítő művészetét.

A szerző a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanszékvezető docense

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.