Papíron nyílik a piac

Kormányrendeletet készít a kormány annak érdekében, hogy a villamos energia szabadpiaca július elsején megnyíljon a háztartások előtt. A valódi liberalizáció – vagyis az új áramkereskedelmi modell bevezetése – jövő januártól esedékes. Az ehhez szükséges változtatásokra még nincs kidolgozott terv, hamarosan elkészülhet viszont az évek óta csúszó energiastratégia.

Erdősi Csaba
2007. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két-három héten belül elkészülhet Magyarország új, középtávú energiapolitikai koncepciója – közölte lapunkkal Podolák György, a gazdasági és informatikai bizottság energetikai albizottságának elnöke. A szocialista politikus szerint a legfontosabb alapelveket lefektető dokumentumon már csak néhány simítást kell végrehajtani.
A szóban forgó stratégia kidolgozása évek óta csúszik. A dokumentum a közelgő, július elsején esedékes piacnyitás kapcsán került ismét a sajtó érdeklődési körébe. Az InfoRádió értesülése szerint a nyitás csúszni fog, mert a liberalizációhoz szükséges törvénymódosítás tárgyalását levették a napirendről – egyebek mellett azért, hogy a változtatással bevárják a középtávú stratégia megszületését. Podolák György előbb a rádiónak, majd lapunknak is cáfolta a piacnyitás csúszásáról szóló híreket, mondván, hogy a kisfogyasztók piacra lépését egy kormányrendelettel is biztosítani lehet, s ha a törvénymódosítás nem is, az biztosan megszületik július elsejéig.
Az így kinyitott piac a szakemberek szerint a fogyasztók számára csak papíron létezik. A valódi versenyhez előbb modellváltásra lesz szükség, hiszen az EU versenyhivatala többször is megállapította, hogy a jelenlegi, az állami nagykereskedő és az erőművek hosszú távú megállapodásain alapuló kereskedelmi struktúra nem felel meg a közösségi szabályoknak. A kérdés csak az, milyen megoldást lehet találni. Az ügyben ellentét mutatkozik a két kormánypárt között, mert amíg a liberálisok egyetemlegesen felszámolnák a megállapodásokat, addig a szocialisták azt mérlegelik, hogyan lehetne EU-konformmá alakítani azokat. A villamos művek számításai szerint ugyanis a szerződések felmondásával háromszázmilliárd forintnyi kártérítési igény zúdul majd az államra, ráadásul az áram ára is megugorhat. Mások, mint például Kaderják Péter, a Magyar Energia Hivatal előző elnöke szerint ennek pont az ellenkezője, vagyis csökkenő árszint várható a megállapodások felmondásától. Podolák György tájékoztatása szerint az ügyben még az idén megállapodásra jutnak, s akkor januártól életbe léphet a villamos energia piacának valódi megnyitása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.