Várhatóan változnak idén a panelházak felújítására meghirdetett Panel és a Panel Plusz program pályázati feltételei. Az eddigi tapasztalatok alapján főként a műszaki előírások terén lehetnek módosítások, de előfordulhat, hogy a finanszírozás is változik – mondta Csider László, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium lakásügyi titkárságának vezetője. Eddig a panelfelújításra igényelhető támogatások egyharmad-egyharmad részét a helyi önkormányzat és az állami költségvetés állta, a harmadik harmadát pedig a lakóközösségnek kellett előteremtenie. A finanszírozás változtatására még nincsenek konkrét tervek, de különböző módosítási javaslatok merültek fel, például az önkormányzatok részéről – válaszolt kérdésünkre Csider László. Információink szerint a települések azt jelezték, hogy kevesebb hozzájárulást vállalnának, ami könnyen azt jelentheti, hogy a lakóközösségeknek kell mélyebben a pénztárcájukba nyúlniuk.
A titkárságvezető szerint a legvalószínűbb az, hogy a műszaki elvárásokon változtatnak annak érdekében, hogy a beruházások a lehető legjobb építési minőséget és a leghatékonyabb energiamegtakarítást eredményezzék. A korábbi pályázatok során ugyanis a legjellemzőbb az volt – általában pénzszűke miatt –, hogy csak a fűtésrendszerek, illetve a nyílászárók cseréjére futotta. Legalábbis erre lehet következtetni az igényelt és vállalt pénz alacsony nagyságrendjéből: az átlagos pályázók általában 200 ezer forint körüli összeghez jutnak. Pedig az állami és önkormányzati költségvetésből finanszírozott panelprogram elvileg mintegy 800 ezer forintot biztosítana egy-egy panellakás korszerűsítéséhez, amihez a lakónak 400 ezer forintos önrészt kellene biztosítania. Csider László azt is kiemelte, hogy a tavalyi pályázatokra 15 milliárd forintos igényt érkezett 73 ezer lakás korszerűsítésére, melyből a tavalyi év során egymilliárd forintnyi, idén pedig további 3,5 milliárd forintnyi igényt bíráltak el. A további pályázatokra vonatkozó döntések folyamatosan várhatók. A titkárságvezető egyelőre nem tudott válaszolni arra, mikor írhatják ki az idei pályázatokat.
A panelprogramot az Orbán-kormány indította útjára 2001-ben. A Medgyessy-kormány 2002-ben azt ígérte, hogy 15 év alatt a mintegy kétezermilliárd forintba kerülő panelfelújítások költségeinek egyharmadát fizeti a költségvetésből. Eszerint 2006-tól évente 120 milliárd forintból közel 60 ezer lakást újítanak fel. Ennek ellenére 2004-ben csak 800 millió forintot különítettek el erre a célra, amit arra költöttek, hogy kifizették a 2003-as pályázatok győzteseit. Míg 2002-ben tizenötezer, 2004-ben csupán ötezer lakás újulhatott meg. 2005-ben mintegy hárommilliárd forintot fordítottak panelfelújításra. A tavalyi választások előtt a szocialista párt és a miniszterelnök egyaránt a program fellendítését ígérte, ami eddig nem történt meg.
Kétmillió érintett. Hazánkban mintegy kétmillióan laknak a valamivel több mint 800 ezer „iparosított technológiával épült” lakásban. A panellakások állaga és piaci értéke a különböző programok ellenére is romlik. Szakemberek szerint jelenlegi árakon számolva egy 54 négyzetméteres lakás teljes felújítása átlagosan 2,5–3 millió forintba kerül.

A hétvégéig még kitart a jó idő