Nyolc perc alatt hat budapesti diák kérdéseire válaszolt rádión tegnap hajnalban Charles Simonyi, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) hétfő óta vendégeskedő magyar származású amerikai űrturista. Két nap alatt ez volt a hozzá köthető második rádiós bravúr, csütörtökön harmincnégy magyar rádióamatőr kétharmadával sikerült beszélnie, mindössze tíz perc alatt. A rádióamatőr-vizsgát is tett Simonyi jól kamatoztatta tudását – mondta el lapunknak Horváth László, a Magyar Asztronautikai Társaság vezetőségi tagja.
A Puskás Tivadar Távközlési Technikumban összegyűlt tanulókat elsősorban az érdekelte, mivel tölti idejét az űrbázison. Az 58 éves milliárdos informatikus – aki a Microsoft szoftvercég számítástechnikai programjainak fejlesztésével vált ismertté – elmondta, hogy természetesen foglalkozott az ISS számítógépeivel, de a tudományos kutatómunkára is van lehetősége. Tanulmányozza az űrállomáson megtelepedett baktériumokat, és részt vesz az űrhajósbetegségek okainak feltárására irányuló munkában, főként az asztronautákat gyakorta kínzó hátfájás gondja érdekli.
A Magyar Asztronautikai Társaság, a Puskás Tivadar Távközlési Technikum és A Természet Világa című folyóirat által közösen szervezett eseményen részt vett Magyari Béla, aki Farkas Bertalan huszonhét évvel ezelőtti űrrepülése idején a tartalékos magyar űrhajós szerepét töltötte be, és megjelent Simonyi Tamás, az űrturista öccse is. Mindketten beszéltek Charles Simonyi családi gyökereiről, elsősorban fizikus édesapjáról, Simonyi Károly professzorról, világszerte ismert szak- és tankönyvek szerzőjéről, aki annak idején Magyari Bélát is oktatta a Budapesti Műszaki Egyetemen. Ma már mindkét, egyformán tehetséges Simonyi az űrhajózás világában is nagy tiszteletnek örvend – hangsúlyozta Horváth László.
Charles Simonyi április 20-án tér vissza a Földre.

Három ember meghalt az M1-es autópályán történt balesetben