Jobbat kell csinálni a mai biztosítási rendszernél, amely azonban nem feltétlenül rossz. A probléma az, hogy nem eléggé igazságos és nem elég jó minőségű – mondta előadásában Mihályi Péter (SZDSZ), az államreform-bizottság egészségügyi munkacsoportjának vezetője. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy csak bizonyos dolgokat old meg a reform: a versengő biztosítók piacra lépése nem jelent megoldást például a népegészségügyi problémákra, a járulékrendszer anomáliáira vagy a privatizációra. Az SZDSZ szakpolitikusa kijelentette: amíg a kormány nem foglal egyértelműen állást, hogy milyen biztosítási rendszer legyen, addig a minisztériumi apparátus nem tud dolgozni, így a részleteket sem lehet kimunkálni. Véleménye szerint az átalakulásnál egyszerre kell a változást és a folyamatosságot biztosítani. Olyan intézkedésekre van szükség, amelyek alapvetően megváltoztatják az ágazati szereplők viselkedését, a folyamatosságon pedig azt érti, hogy nem lehet egyik napról a másikra mindent megváltoztatni.
Horváth Zsolt (Fidesz) elmondta: a párt készített egy, a holland modellre hasonlító tervet a kétszintű biztosításra, de ezt a modellt akkor elvetették. Éspedig azért, mert nem érte volna meg Magyarországnak, hiszen növekedtek volna a költségek, romlott volna a kockázatközösség egysége. A Fidesz álláspontját ismertetve leszögezte: meg kell őrizni az egységes, szolidáris alapon működő egészségbiztosítást, amely mellett az egyéni vagy csoportos kockázat elbírálása alapján működhetnek betegségbiztosítások és önkéntes egészségpénztárak. A politikus azon a véleményen volt, hogy az E-alapot önállóvá kell tenni, és vagyonhoz kell juttatni, ugyanis felhalmozásra nincs lehetősége most a biztosítónak, így a kockázatok kiegyenlítésére sincs módja.
Kökény Mihály (MSZP) leszögezte, hogy a jelenlegi biztosítási rendszert meg kell változtatni. A változás elindult azzal, hogy meghatározták a biztosítási csomagokat, önrésszel hozzá kell járulni az ellátáshoz, és elkezdték a járulékbefizetések és a jogosultsági viszonyok ellenőrzését. A modellválasztás kérdését illetően a legfontosabbnak azt tartotta, hogy javuljon a méltányosság és a hozzáférés az ellátásban. A szocialisták nem idegenkednek a versenytől, de csak szabályozottat és a betegek érdekeit szolgálót tudnak elképzelni.
Zentai László (KDNP) kabinettitkár hozzászólásában kijelentette: pártja semmiképpen nem híve a több-biztosítós modellnek, a meglévő rendszert kell megreformálni. Feltette a kérdést, hogy a biztosítók valóban a 400-500 ezer munkanélküliért vagy azért az egymillió körülire tehető nyugdíjasért fognak versenyezni, akik ellátása nem éri el a havi 50 ezer forintot.
Pusztai Erzsébet, az MDF népjóléti munkacsoportjának vezetője is azon a véleményen volt, hogy a mai egészségbiztosítás által ellátott feladatokat nem az egymással versengő biztosítók oldanák meg. A szakember bizonyos területeken azonban el tudna elképzelni külön biztosítási formákat.
Háttér az 5. oldalon

Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise