Tíz éve nem volt ilyen rossz a helyzet

Az utóbbi tíz évben soha nem volt ilyen rossz a magyar gazdaság helyzete, mint jelenleg – így vélekednek a befektetők a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara legújabb felmérése szerint. A Roland Berger éves elemzéséből pedig az derül ki, hogy a magyar cégvezetők az újonnan csatlakozott tagországok körében is a legborúlátóbbak.

Kiss Roland
2007. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem látták még olyan rossznak a magyar gazdaság állapotát a német cégvezetők és befektetők, mint most. Erről tanúskodik a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara éves felmérése, mely szerint a gazdasági szereplők főleg a hazai gazdaságpolitikával kapcsolatosan fogalmaztak meg éles kritikát. A kamara minden évben elkészíti a felmérést, amelyben többek között arra is rákérdez, hogy a német befektetők hogyan ítélik meg saját vállalatuk, valamint a magyar gazdaság helyzetét. Az Info Rádió tudósításából az is kiderül, hogy a vállalatvezetők a saját helyzetük tekintetében derűlátóbbak, főleg azoknál a termelő cégeknél, amelyek exportra gyártanak termékeket. A szolgáltató és a kereskedelmi cégek azonban igencsak pesszimisták – közölte a rádióban Dirk Wölfert, a német–magyar vegyes kamara kommunikációs vezetője.
Borúlátók a magyar cégvezetők – erről árulkodik a Roland Berger stratégiai tanácsadó cég tegnap nyilvánosságra hozott elemzése is. A 140 felsővezető bevonásával, valamint 450 nagyvállalat és 12 meghatározó gazdasági szektor fejlődésének elemzésével készült, Közép-Európa 2016 című tanulmány szerint a magyar vállalatvezetők a legpesszimistábbak az új EU-tagországok körében. Miközben a közép- és kelet-európai országok topmenedzserei 2016-ig jelentős növekedésre számítanak a térségben és Európában is, addig a magyar cégvezetők visszafogottak, és alig-alig reménykednek pozitív eseményekben. A legbizakodóbbak a lengyel, a horvát és a román vállalatvezetők voltak. A magyar menedzserek optimizmusa ennek éppen a fele: a mínusz 5-től plusz 5-ig terjedő skálán 1,16-ra becsülték a hazánk előtt álló lehetőségeket, míg a térség átlaga jóval magasabb, 1,85 volt. További szomorú adat, hogy a magyarok a hazai gazdaság helyzetét látták a legsötétebben: a megítélés itt már kifejezetten negatív, mínusz 0,2 volt. – Világosan megjelenik tehát az a bizonytalanság, amely a megszorítócsomagot övezte az adatok múlt év végi felvételekor – mutatott rá Schannen Frigyes, a Roland Berger budapesti irodájának ügyvezető igazgatója. Az elemzésből az is kiderül, hogy míg a térségi vállalatok többsége regionális növekedésben bízik, a magyar cégek túlnyomó része konszolidációs időszakot él át, s javarészt visszahúzódó lépéseket tesz. Árulkodó jel az is, hogy a magyar menedzserek többsége szerint a következő tíz évben csökken a munkahelyek száma az országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.