Új holdraszállási technikát tesztelnek

Hírösszefoglaló
2007. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az űrtechnológia fejlesztésével foglalkozó brit Astrium cég a Holdon sima landolásra képes szondákat tervez az európai űrkutatási hivatal (ESA) megrendelésére – adta hírül a BBC. Az ESA terve szerint a berendezés idővel ásványmintákat hozna a Marsról, s a Holdon akarja kipróbálni az erre alkalmas technológiát.
Az Astrium MoonTwins elnevezésű programjának megvalósítására hét-nyolc évet szánnak. Számításaik szerint 2015 és 2018 között tesztelhetik égi kísérőnkön az új technológiát.
Úgy tervezik, hogy a Holdra induló rakéta egyszerre két szondát visz magával, ezek útja azonban elválik. Az egyik az északi, a másik a déli póluson landol, a cél, hogy pontosan a kijelölt helyszínen finoman érjenek a talajra. Nem lehetnek túl súlyosak, de elég nagynak kell lenniük ahhoz, hogy elférjenek bennük a műszerek. A két kutatószonda többek között szeizmográfot is visz magával, hogy információkkal szolgálhasson a holdrengésekről. Az Astriumot az ESA céljainak megfelelő, új típusú marsjárók kifejlesztésével is megbízták. Ezeknek az lesz a feladata, hogy összeszedjék a mintákat, és betegyék egy konténerbe. A gyűjteménynek ezután el kell jutni az űrjárműhöz, amelyik elhozza a Földre.
A MoonTwins-misszió eldöntheti, hogy a Mars meghódítására irányuló terveket az ESA képes lesz-e egyedül megvalósítani, vagy partnert kell keresnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.