Újbudai iskolákra kerülhet lakat

A főváros a szakiskolák átszervezésekor három középiskolát már elvett a tizenegyedik kerülettől, Újbuda önkormányzata pedig most újabb hattól szabadulna. Az MSZP-s vezetésű városrész ugyanis három tizenkét osztályos iskolában szüntetné meg a középfokú oktatást, három intézmény fenntartását pedig a fővárosnak adná át.

Dékány Lóránt
2007. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezet szerint a 2008/09-es tanévtől kimenő rendszerben megszűnnének a Mérei Ferenc Általános Iskola, Szakiskola és Felnőttoktatási Gimnázium, a Bethlen Gábor Általános Iskola és Újreál Gimnázium, valamint a Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnázium középfokú osztályai. Ráadásul ezek mindegyikét összevonnák egy másik, kerületi általános iskolával: a Mérei a Petőfi Sándor, a Bethlen a Keveháza utcai, a Bárdos pedig a Lágymányosi Általános Iskolával költözne össze.
Újbuda a több mint 600 fős József Attila Gimnázium, a Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola – amelybe 180 különleges képzést igénylő gyerek jár –, valamint a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola fenntartását adná át a fővárosnak. Bács Márton, a kerület MSZP-s alpolgármestere szerint az átadást azonban csak úgy tennék meg, hogy Budapest tízéves garanciát vállal az intézmények változatlan működésére. A tervezett átalakításokat lapunknak nyilatkozva azzal indokolta, hogy a XI. kerület büdzséjében nincs pénz az intézmények hosszú távon is megfelelő színvonalú fenntartására, mivel a 2600 középiskolás férőhelyből csak körülbelül 800-at töltenek be kerületi diákok. – Emellett pedig folyamatosan csökken a gyereklétszám is – emelte ki Bács Márton. Hozzátette: az összevonásokkal megüresedő három épületet bérbe adják majd olyan szervezeteknek, amelyek szintén iskolát működtetnének bennük.
Kupper András, az újbudai Fidesz-frakció vezetője szerint azonban elfogadhatatlan a városvezetés tervezete. – Vannak olyan hivatali dokumentumok, amelyek cáfolják a bezárások indokaként felhozott lakosság-, illetve gyermeklétszámadatokat – hívta fel a figyelmet Kupper. A fideszes politikus a legnagyobb problémának azt tartja, hogy a héten kezdődik a beiskolázás, az intézmények pedig nem tudják, mi lesz a sorsuk. Az a szülő pedig, aki nyolc plusz négy osztályos iskolába adná gyerekét, nem lehet biztos abban, hogy lesz-e még középoktatás az adott intézményben.
A főváros májusban hozhat döntést az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.