Oroszország több mint száz év után először búcsúztatta vezetőjét templomban, fogalmazott II. Alekszij, minden oroszok pátriárkája. Száztizenhárom éve, 1894-ben a szentpétervári Péter Pál-székesegyházban zajlott III. Sándor cár gyászszertartása. Az orosz ortodox egyházfő üzenetét a szent szinódus legidősebb tagja, Juvenalij metropolita olvasta fel a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházban, az elhunyt Borisz Jelcin volt elnök temetése előtti gyászszertartáson. „Hazánk, Oroszország teljes értékű életet él, visszatér ősi hagyományaihoz. Erről tanúskodik, hogy több mint száz esztendő után először templomban búcsúzunk az államfőtől” – húzta alá II. Alekszij. „Ő (Jelcin) az 1980-as és 1990-es évek határán történelmi fordulat tanúja és résztvevője volt Oroszország életében. Ebben az időben a nép szabad élet iránti vágya egyre erősebben nyilatkozott meg. Borisz Nyikolajevics megérezte ezt az akaratot, és segített a megvalósulásában. Erős egyéniségével ő vállalta a felelősséget Oroszország sorsáért a radikális változások nehéz időszakában, és jó szándékkal viseltetett az ortodox egyház iránt” – üzente a pátriárka, aki szerint a történelem valamikor elfogulatlan értékelést ad majd az elhunytról.
Előzőleg az orosz kormány és parlament vezetői, majd Vlagyimir Putyin elnök és felesége, valamint külföldi, hivatalban lévő és korábbi állam- és kormányfők fejezték ki részvétüket Borisz Jelcin özvegyének és családtagjainak. Magyarországot Medgyessy Péter volt miniszterelnök, az Egyesült Államokat két volt elnök, Bill Clinton és idősebb George Bush, Lengyelországot Lech Walesa volt államfő, Grúziát Nino Burdzsanadze parlamenti elnök képviselte. Ukrán részről Viktor Janukovics miniszterelnök, fehérorosz részről Alekszandr Lukasenko elnök, kazah részről pedig Nurszultan Nazarbajev államfő volt jelen.
Előzőleg, kedd délutántól szerda délig több mint 25 ezer orosz állampolgár haladt el Jelcin orosz zászlóval félig takart, nyitott koporsója közelében.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt