Vörösök térnyerése

Stefan Lázár
2007. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német politikai spektrum szélsőbaloldali szárnya buktatókkal teli úton halad reményeinek megvalósulása felé, hogy egy zászló alatt egyesítse a keleti és a nyugati tartományok szocialista erőit. Az NDK állampártja örökébe lépett Demokratikus Szocializmus Pártja (PDS) csak akkor lát lehetőséget arra, hogy kiterjessze befolyását a köztársaság egész területére, ha egyesül a nyugati országrészben politikai törpének számító Munka és Szociális Igazságosság Választási Alternatívájával (WASG). Az „egységben az erő” kecsegtető perspektívája ellenére a vörös balszárny fúziója fájdalmas. A két pártbázis hozzájárulása még nem legitimálta a júniusra kilátásba helyezett egyesülési kongresszust. „Még egyszer nem kapunk ilyen esélyt” – hangoztatta Lothar Bisky PDS-elnök, és óva intő szavaival elérte, hogy életre hívják a fúzió jogi és szervezési részleteit felölelő dokumentumot. A posztkommunista PDS főideológusa, Gregor Gysi magabiztosan jelentette ki: „Demokratikusak lettünk, de szocialisták maradtunk.” Egyben beismerte, az egyesülés során pártja kénytelen lesz lemondani identitásának egy részéről, de enélkül lehetetlen volna gyökeret eresztenie a nyugati országrészben. A WASG vezéralakja, a szociáldemokratáktól átpártolt Oskar Lafontaine is társadalompolitikai ébredés mellett kardoskodik új szociális politika kialakítása érdekében. Populista, sokszor már a demagógia határát súroló fellépései azonban számtalan PDS-tag szemében azt a látszatot keltik, hogy a „Saar-vidék Napóleonja” elsődlegesen személyes érdekeket követ.
A 2005-ös parlamenti választáson közös listával indult két párt 8,7 százalékkal jutott be a Bundestagba. A PDS hatvanezer és a WASG majd tizenkétezer tagjának egybeolvasztásától a szélsőbaloldal azt reméli, hogy hamarosan a harmadik legerősebb politikai erővé nőheti ki magát. Egyelőre az olyan, eltérően megítélt kérdések uralják a fúziós megbeszéléseket, mint az államigazgatás leépítése, az adóterhek elől külföldre távozott személyek megfosztása német állampolgárságuktól vagy a hadsereg ENSZ-mandátumra támaszkodó harci bevetéseinek felfüggesztése. Az új párt létrejöttének lehetősége máris komoly gondokat okoz a szociáldemokratáknak. A kereszténydemokratákkal közösen kormányzó Német Szociáldemokrata Párt (SPD) attól tart, hogy tagjainak egy része átpártol majd a Gisy–Lafontaine csapathoz. A pártok történetével foglalkozó Peter Lösche, a göttingai egyetem professzora alátámasztja e félelem jogosságát, hiszen a szociális problémákkal küzdő rétegek nagy része már nem az SPD-ben látja érdekeinek őszinte képviselőjét.
A fúzió az egész köztársaság eddigi politikai struktúráját is megváltoztathatja. Az ötpártrendszer számukra új koalíciós lehetőségek előtt nyitja meg a kaput mind szövetségi, mind tartományi szinten, akár a liberálisokkal is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.