Willy Brandt vagy Tartuffe?

2007. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Látszólag minden úgy történt az idei holokauszt-emléknap körül, mint egy normális országban, mint egy biztos alapokon nyugvó alkotmányos demokráciában. A vasárnap tartott hagyományos megemlékezések után tegnap a parlamentben a frakciók példás egyetértésben ítélték el a borzalmakban gazdag huszadik századi magyar történelem egyik mélypontjának számító, hatvanhárom évvel ezelőtt kezdődött népirtást. A közjogi méltóságok, élen a mindenkor a pillanathoz és tisztségéhez illően megnyilvánuló köztársasági elnökkel, fejet hajtottak az áldozatok előtt. A T. Házban még gesztusokra is futotta az engesztelhetetlen ellenfelektől: a Fidesz–KDNP ezúttal nem vonult ki a kormányfő napirend előtti felszólalásának hírére, az MSZP-s kultuszminiszter pedig dicsérettel illette az Orbán-kormányt az emléknap bevezetése miatt.
A parlamenti közvetítést figyelve mégsem élhettünk át katarzist. Egy kicsit bizony azért sem, mert a házelnöki emlékezés után szólásra emelkedett kormányfőről egy ország tudja, abban a villában él, amelyet még a vészkorszakban raboltak el eredeti tulajdonosától. Jogrendünk szerint nincs ebben semmi üldöznivaló, de a politikában a látszatra apró dolgoknak is szimbólumértéke lehet. Az, hogy hol, hogyan él a miniszterelnök, róla is, rólunk is üzen valamit. Például azt, hogy a lezáratlan múlt még ma is mennyire mérgezi közéletünket, mindennapjainkat. Az emlékezés szóvirágai, a közös fellépés csak a felszín, amelyet megkaparva korántsem idilli kép tárul a szemünk elé a szélsőséges eszmék ellen vállvetve küzdő politikai erőkről.
Gyurcsány Ferencet hallgatva nyilván sokaknak eszébe jutott, hogy a megrendült szónok néhány hete még arról beszélt, „valami rettenetes” történik Magyarországon, soha nem látott módon van jelen az antiszemitizmus, s a vezető ellenzéki párt nem vétlen ebben. Márpedig ha ezt komolyan gondolta, tegnapi felszólalása érthetetlenül visszafogott volt, még azzal együtt is, hogy szavaiból időnként mintha a szocializmus évtizedeinek egyoldalú kollektív önostorozása – „bűnös nemzet” – köszönt volna vissza. (A gyurcsányi helyzetértékeléshez jobban illeszkedett a parlament legszélsőségesebb képviselőjének, az SZDSZ frakcióvezetőjévé frissen megválasztott Eörsi Mátyásnak Árpád-sávozó, karcos programbeszéde.) Az úgynevezett Zéró tolerancia nyilatkozat égető szükségét is inkább a kormányfő korábbi megszólalásai igazolhatnák, a mostani semmiképp. Mindez régi gyanúnkat támasztja alá, miszerint az antiszemita vád furkósbotját csupán taktikai okokból lengeti vagy éppen nem lengeti a balliberális tábor a demokratikus jobboldal felé. Ha ráébredünk, hogy egy ilyen horderejű ügy is csupán pillanatnyi érdekeket szolgál a kormányoldalon, máris értjük, miért hatott mesterkéltnek Gyurcsány Ferenc szívbemarkolónak szánt beszéde. A szónok a varsói gettó falánál fejet hajtó egykori német kancellárt, Willy Brandtot idéző történelmi gesztust igyekezett kicsiholni magából, de mivel az nem belülről fakadt, csak egy Tartuffe-öt láttunk a színpadon.
Magyarországnak az antiszemitizmus miatt nincs oka önmaga vagy a nagyvilág előtt szégyenkezni, az idei holokauszt- emléknap a disszonáns hangok ellenére ezt üzente. A nemzeten ma a kormány radikális, mindent felforgató „reformjai” ejtenek nehezen gyógyuló sebeket. Erről kellene ma a legtöbbet beszélnünk – kevesebb szimbólummal, több konkrétummal –, de óvnék attól, hogy mindezt bárki, akár csak retorikai túlzásként, a vészkorszak borzalmaihoz hasonlítsa. Ám az autoritás, tiszteletre méltóság nélküli hatalom képviselőjének megjelenése ma a legemelkedettebb pillanatot is megmérgezi. A legsúlyosabb téma és a habkönnyű személyiség találkozásából soha nem születhet katarzis.
Hol válság van, ott válság van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.