Pénzkezelési szabályzatot, de hogyan? – sok vállalkozás és könyvelő szembesül ezzel a dilemmával az utóbbi hetekben. Tegnap óta akár 500 ezer forintos bírság is kiszabható azokra a cégekre, amelyek nem készítenek az új szabályoknak megfelelő pénzkezelési szabályzatot. Vagyis a félmillió forintos büntetés április 1-je után nemcsak akkor vethető ki, ha nincs ilyen szabályzat, hanem akkor is, ha abban nem szerepelnek a számviteli törvény legutóbbi módosításában szereplő elvárások. Fontos, hogy a cég teljes pénzkészletének valamennyi napi mozgását és változását vezetni kell, többek között a bevételi és kiadási bizonylatokat is rögzíteni kell abban az esetben, ha ezekről a tételekről nincs számla vagy más bizonylat. Természetesen számot kell adni a banki be- és kifizetésekről, a vásárlásokról és a dolgozóknak adott juttatásokról is.
A gond csak az, hogy könyvelők egyöntetű véleménye szerint az új jogszabályból nem derül ki pontosan, hogy mely eseményeket is kell rögzíteni a dokumentumokban. – Készítjük a szabályzatokat, de igencsak kétséges, hogy ez a komoly sikkasztókat és adócsalókat megzavarja-e. Az azonban biztos, hogy a kis cégeknek és a könyvelőknek komoly terhet jelent – közölte lapunk kérdésére Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének fővárosi elnöke. Hozzátette: a pénztárak ellenőrzése nem szerepel az adóhatóság 2007-es ellenőrzési irányelvei között, és a revizorok feladatát nehezíti, hogy a házipénztár-egyenleget a bevallásokban sem kell feltüntetni.
Az új kötelezettség a számviteli törvény hatálya alá tartozó cégekre vonatkozik, vagyis a társas vállalkozásokra, az egyéni vállalkozókra nem. Ha viszont az adóhivatal hiányosságokra bukkan, és a vállalkozás a megadott határidőre sem alakít ki szabályos ügymenetet, a bírság maximális mértéke egymillió forintra emelkedik.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel