Zene nélkül nincs teljes ember

2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi, a Kodály-tanítványok életfogytiglan tanulásra ítéltettünk! – írja Szokolay Sándor Kodály, a kultúrateremtő című esszéjében. Az írás, amely a Magyar Napló márciusi számában olvasható, így folytatódik: „Nehéz manapság érzékeltetni, mit jelentett az ötvenes évek elején a Zeneakadémiára kerülő fiatalnak az, hogy ott nem csak zenére tanították. Kodály vallotta, hirdette, hogy test, szellem és lélek egymástól elválaszthatatlan, együtt alkotják az embert, egyiket sem hanyagolhatjuk el a másik rovására…”
A zeneszerző, a Kodály-tanítvány elmondja a későbbiekben, hogy a mester mellett csak az maradhatott meg, aki meg tudott és meg akart felelni a magasra állított mércének. Mivel a főiskolán – ahogy mindenütt akkoriban – „a falaknak is fülük volt”, kritikus kérdések főként a kirándulásokon jöhettek szóba. Kodály ezt nem maga miatt tette, hiszen ő kikezdhetetlen tekintély volt, hanem a diákjait védte.
Szokolay azt is elmondja, hogy „a hajdani bencés diákról mindenki tudta, hogy gyakorló katolikus. Szakrális művei az életmű legfényesebb ékkövei”. „Bevallom, ez az a pont, ahol először igyekeztem zeneszerzőként a mester nyomába merészkedni. Életem egyik legnagyobb ajándékának tekintem, hogy már a hatvanas években szakrális művek képezték munkásságom legmarkánsabb vonulatát…” Ezután Szokolay eltűnődik azon, hogy Kodály legendás népzenegyűjtő munkásságát, e fontosságának felismerését egy apróság ihlette: egy alkalommal, kirándulás közben meghallotta, hogy diáklányok átszellemülten énekelnek egy idétlen slágert. Ráébredt arra, hogy „az ifjúság nem mérgezhető zenei selejttel”. Ma viszont mint tanítvány szomorúan állapítja meg: „Mégis egyre több a kóla-csipsz-tv függő, túlsúlyos gyerek, a fitnesz és a diszkó között ingázó fiatal, a rizikófaktor-halmozó felnőtt, a depressziós nyugdíjas, a drog, az alkohol, a szex-biznisz jóvoltából a társadalom perifériájára szorult nyomorult.” Kodály annak idején kimondta, hogy „zene nélkül nincs teljes ember”, márpedig ma – Bartók és Kodály hazájában – „veszély fenyegeti az iskolákban a heti egy énekórát. A támogatás csökkenése miatt veszélybe kerültek a zeneiskolák”.
Szokolay Sándor eltűnődik azon, hogy a jelen tendenciáit tekintve egyértelműnek látszik: a Kodály nyomdokain járók az elmúlt évtizedekben szélmalomharcot folytattak. Ám – veti fel végezetül – ezt a „szélmalomharcot” abbahagyni nem szabad. „Próbáljátok újra! Minél többen!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.