Az SZDSZ miniszterjelöltje a parlament környezetvédelmi bizottsága előtt hatásos beszédben adta elő a zöldkérdésekkel kapcsolatos terveit. Háromszor is fontosnak érezte hangsúlyozni, hogy ő maga nem csupán liberális, hanem rendszerváltó politikus; a környezetvédelemhez fűződő évtizedes viszonyát pedig a bős–nagymarosi vízlépcső elleni, 1988–89-es aktív fellépésével példázta.
Mint elmondta, a környezetvédelem terén szemléletváltásra van szükség. A tárcát nem ágazati minisztériumként kívánja vezetni, hanem olyan szervezetként, ami az egész kormány munkáját meghatározza. – Nem korlátozunk, hanem tájékoztatunk; nem büntetünk, hanem ösztönzünk; nem utasítunk, hanem felvilágosítunk – foglalta össze hitvallását. A tervekkel kapcsolatban kiemelte, 2008-ra a tárca kidolgoz egy fenntartható növekedés- és klímastratégiát, és szorgalmazni fogja, hogy a központi költségvetés is ennek szellemében készüljön el. Fodor beszélt egy öt- és egy tízéves környezetvédelmi stratégiáról is; mindkettő kapcsán ötpárti egyeztetést javasolt. Mint mondta, a pártok dicséretes módon lényegében már megegyeztek a jövő nemzedék országgyűlési biztosának tisztségéről; ebben csak „technikai kérdéseket kell tisztázni”. Szerinte miniszterként Persányi Miklós jó munkát végzett; hozzátette ugyanakkor: a megszorítások közepette is újra kell gondolni a Vásárhelyi-terv ügyét, mert az megfeneklett; az árvízvédelmet Fodor vidékfejlesztési és biztonságpolitikai kérdéssé emelné.
– Ez itt a nejlonzacskó, ez meg itt a papírzacskó – szólt Fodor, bemutatva mindkét csomagolóeszköz egy-egy példányát. Mint mondta, az előbbiből egymillió darabot használunk naponta, jó része a szemétben végzi. A papírzacskó ellenben újrahasznosítható. – És még szebb is. Nekem tetszik – tette hozzá, hangsúlyozva: az effajta apró dolgokon múlik a környezettudatos gondolkozás kialakulása.
A környezetvédelmi bizottságban tizenketten támogatták Fodor miniszteri elképzeléseit – közte két fideszes, Fehérvári Tamás és Bányai Gábor –, heten pedig tartózkodtak.
Az ülésen a KDNP-s Molnár Béla – Bős–Nagymarosra utalva – felvetette: esetleg újra kellene gondolni a vízenergia felhasználásának bővítését. Fodor erre kijelentette: amíg ő a miniszter, nem lesz bős– nagymarosi erőmű. Elmondta továbbá: Dióssy Lászlóval – a távozását minap bejelentő szakállamtitkárral – együtt kíván dolgozni, megpróbálja őt maradásra bírni.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt