Bojkottról szavazott szerdán a brit Egyetemi és Főiskolai Unió (UCU) tagsága – adta hírül a Háárec. A felsőoktatási intézmények munkatársai Bournemouthban gyűltek össze, hogy eldöntsék, az izraeli politika elfogadható-e számukra, vagy felfüggesztik minden kapcsolatukat az izraeli társintézményekkel, oktatókkal. A végeredmény: 158-99 a bojkott mellett, azaz meg nem határozott időre a britek minden kapcsolatot befagyasztottak az izraeliekkel, már ami a felsőoktatást illeti. Érdemes megjegyezni, hogy a brit oktatók nem saját ötlet alapján döntöttek a bojkott mellett, hanem csatlakoztak a palesztin egyetemi professzorok kiáltványához.
A brit oktatók egyébként tiltakozásuk szövegét elküldték izraeli kollégáiknak, hogy a következő egy év során az abban foglalt elemeket felhasználják, és remélhetőleg újrakezdhessék az együttműködést. Ebben a szövegben Izraelt következetesen apartheid kialakításával vádolják, amely emberiesség elleni bűnöket követ el a megszállt területeken.
A professzorok felháborodásából azonnal diplomáciai ügy lett. Jichák Hercog izraeli kancelláriaminiszter tárgyalt is a brit nagykövettel, felháborodását hangoztatva az oktatók „egyoldalú, botrányos és diszkriminatív” döntése miatt. Az ügy talán azért érinti különösen érzékenyen Izraelt, mert Nagy-Britannia egyike azon államoknak, amelyek baráti kapcsolatban állnak vele. Hercog, aki a kormány antiszemitizmussal foglalkozó minisztere is, úgy vélte „Nagy-Britannia minden lakójának mélyen magába kell néznie” a bojkott miatt.
Ez a tiltakozó akció egyébként nem az első az Egyesült Királyságban. 2005-ben az Egyetemi Oktatók Szövetsége, egy évre rá a Felsőoktatási Oktatók Nemzeti Szövetsége hirdetett bojkottot Izrael ellen. A két említett szövetség tavaly egyesült, s megalakították az UCU-t, a most akciót hirdető szövetséget, amelynek 120 ezer tagja van. Ezt követően nagy sajtóvisszhangot kapott Stephen Weinberg amerikai Nobel-díjas fizikus ellenbojkottja. A tudós közölte, a bojkott miatt nem utazik Nagy-Britanniába, s a tiltakozó akció „olyan morális vakság, amelynek csak egyetlen indoka lehet: az antiszemitizmus”.
Izrael diplomatái ugyanakkor dél felé is figyelnek, ahol hasonló bojkott van kialakulóban. Az 1,8 millió munkavállalót tömörítő Dél-afrikai Szakszervezetek Kongresszusa ugyanis minden izraeli terméket kitiltana az országukból, s még a diplomáciai kapcsolatokat is befagyasztaná Izraellel, amíg a palesztin földek megszállása tart. Az ügy pikantériáját az adja, hogy a bojkott egyik fő támogatója Ronnie Kasrils titkosszolgálatokért felelős miniszter, aki maga is zsidó, és tagja a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus pártnak. Kasrils már 2001-ben kiadott egy nyilatkozatot a „zsidó származású dél-afrikaiak nevében”, elítélve az izraeli megszállást. Idén személyesen járt a palesztin területeken és hívta meg Iszmail Haníje palesztin miniszterelnököt, a radikális Hamász tagját Dél-Afrikába.

Megkezdődtek angol nyelv írásbeli vizsgák