A visszaszivárgott tisztek 2003-ig ügyködhettek egykori alárendeltjeiket kompromittáló iratok eltüntetésén és az érzékeny bizonyítékok tanulmányozásának megakadályozásán. Még arra is jutott idejük, hogy az új cseh katonai titkosszolgálat 1994. évi munkatervébe beiktassák a cseh és az orosz felderítők (GRU) közti együttműködést.
A katonai felderítés levéltárában hosszú évekig senki sem nyúlt a kommunista felderítés tevékenységére vonatkozó és kiselejtezésre ítélt iratokkal tömött 202 papírzsákhoz. Tartalmukat csak nemrég kezdték el tüzetesebben vizsgálni, s a rezsim végnapjainak kutatói figyelemre méltó dokumentumokra bukkantak. Ezekből kiderült: a „bársonyos forradalom” utáni első, Marián Calfa vezette kormány két tagja – Richard Sacher belügy-, illetve Miroslav Vacek védelmi miniszter – együttműködött az StB-vel. A két miniszter politikai előéletéhez tartozik, hogy 2002-ben az akkori Baloldali Blokk főkorifeusai azt fontolgatták, hogy a két politikust Václav Havellal szemben indítják köztársaságielnök-jelöltként.
Sachert, akinek politikai feddhetetlenségét 1989 után három átvilágítás is megerősítette, hidegen hagyta a személyét érintő titkos iratok felbukkanása. Szakértők szerint nem kizárt, hogy a volt belügyér titkos adatlapját még az átvilágítás előtt makulátlanná változtatták. Feltűnést keltett viszont Vacek reagálása. Rendkívüli sajtóértekezleten jelentette ki, sértő számára, hogy valakik közönséges ügynöknek tekintik, mert soha nem is titkolta, hogy ő irányította az elhárítást. Hozzáfűzte még, felelőssége firtatása most olyan, mintha a pápán kérnék számon, hogy ifjúkorában ministrált.
Egyes lapértesülések szerint a papírzsákok valóságos politikai gyújtóanyagot jelentenek, hiszen képviselőkről, szenátorokról, sőt, a vezérkar egyes tagjairól is kiderülhet, hogy együttműködtek az StB-vel. A felderítés szóvivője elmondta, csaknem 1800 személy dossziéját kell kijavítani, mert kiderülhet, nem „megfigyelt személyek”, hanem ügynökök voltak.

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban