Rágalmazás vádja alól felmentette a tripoli bíróság azt az öt bolgár ápolónőt és palesztin orvost, akiket korábban halálra ítéltek, mert a vád szerint 1998-ban szándékosan HIV-vírussal fertőztek meg 426 líbiai gyereket – jelentette a BBC. A kicsik közül 52 azóta már bele is halt a betegségbe. Ismeretes, az egészségügyi dolgozókra 2004 májusában rótták ki a legsúlyosabb büntetést, majd az ítéletet 2006 decemberében megerősítette a fellebbviteli bíróság.
A pert nemzetközi nyomásra kezdték újratárgyalni. Az ítélet részben a vádlottak évekkel ezelőtti beismerő vallomásain alapult, az öt nővér és az orvos a későbbi meghallgatásokon azonban azt állította, hogy kínzások hatására mondta bűnösnek magát. Közölték, hogy több rendőr és orvos is részt vett ezeken a kihallgatásokon. Az érintettek közül Juma al-Mishri nyomozó és Abdulmajid al-Shoul beperelte rágalmazásért a bengázi kórház egykori alkalmazottait, és öszszesen ötmillió líbiai dinárt (742 millió forintot) követeltek az őket ért sérelemért. Ebben az ügyben született vasárnap felmentő ítélet. Georgij Parvanov bolgár elnök a verdiktet jó jelnek minősítette.
A gyermekek szándékos megfertőzéséről szóló per újabb fellebbviteli tárgyalásra vár. Ennek időpontját eredetileg május elejére tűzték ki, de nem tartották meg, sőt, újabb időpontot sem nevezett meg a tripoli bíróság. Az ügyészek szerint a vádlottak 1998-ban megengedhetetlen kísérleteket folytattak a bengázi kórházban. A hat elítélt védői ugyanakkor rendre azzal érvelnek, hogy a bíróság védenceikből csinált bűnbakot a líbiai kórházi higiénia hiányának következményeiért. Az ügy tárgyalásán a francia Luc Montagnier, a HIV-vírus egyik felfedezője is tanúsította: az AIDS már évekkel a vádbeli esetek előtt felbukkant a kórház páciensei között.

Kövesse nálunk élőben Orbán Viktor beszédét Ráckevéről – élő videó