Kádár apró dögei

Csontos János
2007. 05. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiásták, ellopták a temetőből Kádár és Kádárné földi maradványait. Rémregénybe illő eset: Jókai már hegyezné a pennáját, hogy sodró erejű, hátborzongató kalandfüzért kanyarítson belőle. Jókai „az új földesurat” is illúziókeltően megénekelte, akiről pedig mindenki tudta, hogy bizonyos Haynau adta a modelljét. A problémakört fölöttébb sikamlósnak ítélte a kor, a rutinos író is jócskán kapott szemrehányást. Lehetséges-e vajon politikai bűnbocsánat, rózsaszín ködbe burkolózó civil konszolidáció a vérengző tömeggyilkos számára? Válhat-e idővel jó magyar ember október hatodika negatív hőséből a kiegyezést követő monarchia technokrata, korlátozottan emlékezetkieséses, olykor egyenesen hurráoptimista érájában? Szabad-e engedni a negyvennyolcból (negyvenkilencből)? Boldogult ifjúkorom irodalomtörténeti tanulmányai során azt gondolhattam: ezek kifejezetten XIX. századi kérdésfelvetések. De nem. A történelem egyre kínosabban ismétli önmagát.
Persze ágálhatunk: Haynaut legalább nem sorolta a hálás utókor ostoba közvélemény-kutatásokon a nemzeti történelem legnagyobb alakjai közé. Igaz, nagyságrenddel kevesebb magyar élet szárad a lelkén, mint Kádár Jánosén. Haynau ráadásul csupán az eszköz volt, a beosztott hóhér – Kádár meg maga a szovjet helytartó, aki lefelé fordította a mutatóujját, és közben azt mondogatta: „Da, da, taváriscsi.” Semmi nem menti (beleértve a legvidámabb barakk megkésett relatív mennyországát is), amit a véres „konszolidáció” során művelt.
Ezt a sírgyalázást azonban ő sem érdemelte. Sírgyalázást semmivel nem lehet kiérdemelni. Még a megszálló katonák porló csontjait is megilleti a kegyelet, miután tisztességesen exhumálva, kihívó emlékművek alól valódi katonatemetőkben földelik el őket. Úgy is lehet fogalmazni: Kádárnak, aki utolsó zavaros beszédében a kommunista bűnbocsánattal viaskodott, soha nem lesz könnyű a föld – de joga van ahhoz, hogy békében, háborítatlanul nyugodjon.
Hát nem nyugodhatott. Kereken ötven évvel azután, hogy azon a szégyenletes majálison térdre kényszerítette ’56 büszke népét, alagutat fúrtak a sírjához, kiemelték a koponyáját, talán a lábszárcsontjait is. Tamáska Máriának meg a hamvait vette magához a sírrabló. A temetővezetés az ombudsmanokra mutogat: személyiségi okokra hivatkozva ők nem engedtek biztonsági kamerákat felszereltetni a nemzeti sírkertbe. A csekély számú biztonsági őr meg arra sem alkalmas, hogy a virágtolvaj maffiát elijessze. Ráadásul – mint kiderült – szolgalmi út is vezet át a temetőn keresztül az MTK sporttelepére. Hol másutt járjanak keresztül a sportolók, ha nem a temetőn át? Ez ilyen stílustalan, lezüllött ország, amely a fejétől bűzlik: miért tartaná tiszteletben a halottakat, ha az élőket sem nézi semmibe?
Mindenesetre a valódi és pszeudokommunisták új erőre kaptak. Úgy kellett nekik ez a sírgyalázás, mint egy falat kenyér. Lehet újra fasizmust kiáltani, hosszan és kitartóan – mert ha rendőrségünk olyan sikeresen göngyölíti fel ezt a gyalázatos ügyet is, mint saját székházának hajnali meggépisztolyozását, akkor mindenki arra használhatja fel ezt az esetet is, amire csak akarja. A Népszabadság vezércikkírója, Nagy N. Péter csupán a hangot adta meg, amikor – nem mindennapi arcátlansággal – az idén elhunyt bátor antikommunista költőnket idézte a friss eset kapcsán. „Nagy Gáspár Örök Nyár (sic!) (elmúltam 9 éves) című híres Nagy Imre-versének – belátom, kiragadott – három sorát lehetne a Kárpátiával szembefordítani: »A sír, a sír Nincs sehol, / a test, a test nincs sehol, / a csont, a csont nincs sehol.« Már megint?” Mi az, hogy már megint? Az emberi mivoltából kifordult Kádár volt elvtársát, Nagy Imrét – akiről a Nagy Gáspár-vers szól – felakasztását követően megkötözve, rendőrlovak patáival megtiportatva meszesgödörbe temettette el. Arccal a földnek – hogy egy szintén elhunyt nagy költőnk, Bella István szintén nagy versét idézzem. Kádár János megkapta a végtisztességet – ez a csont meg az a csont nem említhető egy mondatban. Mint ahogy a mégoly puha diktatúra és a mégoly kemény demokrácia között sincsen átjárás, egyetlen pillanatra sem.
Kádár apró dögei a pesti viccben félelmetes figurák voltak – mára inkább szánalmasak. Még a bátorság aurája sem lengi körül őket, hiszen ez az önvédelemre már-már képtelen demokrácia még a hitvalló kommunistákat is éppen úgy megtűri, mint a Hősök terén rendőri asszisztenciával provokáló újfasisztákat. Most a kádáristák nemcsak felélénkültek, de talán már a Kádár-szoborra is elkezdték a gyűjtést. (A Ságvári-szobor már folyamatban is van.) Ha feltesszük a kötelező kérdést (Cui prodest?), azt látjuk: a Kádár-sír feldúlása legalább annyira érdeke a diktatúra iránt leplezetlen nosztalgiát tanúsító szélsőbalnak, mint a demokratikus féket nem ismerő szélsőjobbnak. Bármelyikük tisztátalan keze benne lehet a dologban. A Teve utcai támadás a becsszóra bemondott, de soha nem igazolt terrorveszéllyel együtt igazolta a Kossuth tér lezárását, a Fiumei úti sírrablás meg talán felpörgeti az úgynevezett gyűlöletbeszéddel kapcsolatos törvényalkotási folyamatot.
A kormányzó pártoknak ugyan határozott igényük van a szélsőjobboldali veszélyre (addig sem foglalkozik senki az elégtelen kormányzati teljesítménnyel), de ők tudják a legjobban: néhány tucat idiótán kívül senki nincs Magyarországon, aki hasonló embertelen tettre vetemedne. Ezek a körök (jobb- és balszélen egyaránt) jól izolálhatók, beazonosíthatók. Nem igaz, hogy e szűk csoportosulások nem számolhatók fel: az Orbán-kormány egyszer már példát mutatott a „szabóalberttelenítésre”. Igaz, akkor nem is lehetne senkitől ijedezni meg elhatárolódást követelni: végre foglalkozhatnánk magával az országgal, mindannyiunk sorsával.
Persze ehhez szükség volna minimális konszenzusra. Például nem hívni be havonta a köztévé műsorába a szélsőséges nézeteket hirdető, Kádár-apologéta Moldova Györgyöt. A Nap-kelte szerkesztőinek a pavlovi kutya reflexével jut az eszükbe a Kádár-éra legjobban fizetett írója, aki Hofi Géza mellett a másik nagy szelep szerepét alakította. Úgy látom, most már vendéglátóinak is sok, amit képvisel. Az egyik kérdésre, miszerint „Mi van akkor, hogyha a sírt egy olyan ember törte fel, akinek a nagyapját 1956 után Kádár felakasztatta?”, Moldova azt felelte: „Nagyon helyesen tette! Hisz az emléktáblán ugye jó sok név szerepel, és persze ezek közül egy-két ártatlan is van, de a legtöbbje persze gyilkos volt.” Moldovát meg kéne hívni dramaturgnak a kaposvári színházba: hozzon össze egy egész estét betöltő Tóth Ilonka-gyalázást. A riporteri közbevetésre, miszerint Kádár köztudottan maga is gyilkos volt, Moldova így felelt: „Maga a gyilkos! Kikérem magamnak, hogy Kádárt gyilkosnak nevezzék!” Ez az igazi Moldova-koktél: egy rész kommunizmus meg két rész történelemhamisítás, de jól összerázva. Moldova ellenében még Gyurcsány Ferencet is meg kell védenem, aki az Apró-villából is inkább Nagy Imrét választotta politikai örökségként Kádár helyett.
Lajos barátom mondja: neki az eset óta folyvást Abuladze híres filmje, a Vezeklés jut az eszébe. Ott a főszereplő asszony notóriusan kiássa a diktátor holttestét, mert nem lehet a bűnöst eltemetni, amíg a tetteivel szembe nem nézett a társadalom. A nyolcvanas évek egyik legmegrázóbb alkotása nem grúz belügy: nem lehet letudni azzal, hogy Sztálin honfitársának történelmi víziója. A nemzetközi kritika a betiltott filmet hosszan ünnepelte, fesztiváldíjakkal halmozta el, a rendszerváltozás előérzetét látta benne. Talán itt az ideje, hogy újranézzük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.