Kiürült kórházkasszák

A makói kórház egy héttel április vége előtt minden szakmában elérte azt a határt, amely fölött már nem fizet az egészségbiztosító az elvégzett beavatkozásokért. Szentesen valamivel jobb a helyzet: ott pénteken azt prognosztizálta az intézmény vezetője, hogy csak néhány szakmában lépik túl a keretet. A hódmezővásárhelyi kórház viszont április 24-ig másfélszer annyi beteget látott el, mint amennyit az egészségbiztosítási pénztár engedélyezett számára.

Munkatársunktól
2007. 05. 02. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 23-án kimerült az intézményünk kerete, de a sürgősségi és az akut eseteket természetesen ellátjuk – közölte kérdésünkre a makói kórház főigazgatója. Baráth Lajos elmondta: az áprilistól hatályos új finanszírozási szerződés 63 százalékkal csökkentette az elvégezhető beavatkozások számát, azaz a teljesítményvolumen-korlátot. (Ez azt jelenti, hogy az egészségbiztosító csak előre megszabott pénzt fizet ki a kórháznak, ha az intézmény ennél több beavatkozást végez, annak fedezetét máshonnan kell előteremtenie.) A főigazgató elmondta: minden halasztható műtétet, beavatkozást áttesznek a következő hónapra. A legnagyobb gondot az okozza, hogy nem bővíthették kapacitásukat a járóbeteg-ellátásban, még azokban a szakmákban sem, ahol a fekvőbeteg-ellátás megszűnt. További gond, hogy az új beutalási rend szerint a makóiak sürgősségi ellátását Szegeden végzik, így lényegében üresen kong a korszerű, felszerelt sürgősségi osztály. A helyzet javulását attól várják, hogy az intézmény indult az egészségügyi tárca struktúraátalakításra kiírt pályázatán: egynapos sebészetet szeretnének kialakítani, így a megszűnt osztályokat is „visszacsempésznék” a kórházba. Az intézmény már jelezte a tárcának a volumenkorlát miatti gondokat, remélik, hogy felülvizsgálják az új finanszírozási szerződést is.
Szentesen, Csongrád megye egyik súlyponti intézményében valamivel jobb a helyzet, bár ott még nem készítettek pontos statisztikát. A lapunknak pénteken nyilatkozó megbízott főigazgató szerint a hónapból hátralévő pár napban már nem lesz komoly gond. Fenyves Ernő elmondta: néhány szakmában azonban előfordulhat, hogy minimálisan túllépik az egészségbiztosító által megszabott keretet.
– Bár csak a legsúlyosabb, legindokoltabb eseteket kezeltük, a hódmezővásárhelyi kórház másfélszer annyi beteget látott el, mint amenynyit lehetett volna – mondta Kallai Árpád, az intézmény főigazgatója. Közölte: a belgyógyászat és a sebészet például kétszáz százalékát teljesítette az egészségbiztosítási pénztár által jóváhagyott teljesítményvolumen-korlátnak.
– A Szegedi Tudományegyetem Orvoscentruma nincsen bajban – mondta Thurzó László elnökhelyettes. Az árpilis 21-i adatok szerint a klinikák összességében a volumenkorlát 65 százalékát használták fel. Hozzátette: vannak olyan szakmák, amelyek ennél többet teljesítettek, de olyanok is, amelyek kevesebbet. – Így nem várható, hogy komoly gond lesz, négy terület kivételével a volumenkorlát átcsoportosítható – jelezte. Túri Sándor, a Szegedi Tudományegyetem gyermekklinikájának vezetője azonban fenntartja korábbi nyilatkozatát. Nem tudja elképzelni, miként számolták ki azt, hogy a gyermekklinika a teljesítményének csak 68 százalékát használta fel április 21-ig. Emlékezetes, április közepén két mérgezett keceli kisgyermek esete kapcsán derült ki, hogy a klinika április 12-ig elérte a teljesítményvolumen-korlátot. A hónap elején még csak 611 pontnyi teljesítményt fizetett a biztosító a klinikának, de azóta intézményen belüli átcsoportosítással az orvoscentrum vezetése ezt hétszázra emelte. – Már ezt is felhasználtuk – tette hozzá Túri.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.