Április 23-án kimerült az intézményünk kerete, de a sürgősségi és az akut eseteket természetesen ellátjuk – közölte kérdésünkre a makói kórház főigazgatója. Baráth Lajos elmondta: az áprilistól hatályos új finanszírozási szerződés 63 százalékkal csökkentette az elvégezhető beavatkozások számát, azaz a teljesítményvolumen-korlátot. (Ez azt jelenti, hogy az egészségbiztosító csak előre megszabott pénzt fizet ki a kórháznak, ha az intézmény ennél több beavatkozást végez, annak fedezetét máshonnan kell előteremtenie.) A főigazgató elmondta: minden halasztható műtétet, beavatkozást áttesznek a következő hónapra. A legnagyobb gondot az okozza, hogy nem bővíthették kapacitásukat a járóbeteg-ellátásban, még azokban a szakmákban sem, ahol a fekvőbeteg-ellátás megszűnt. További gond, hogy az új beutalási rend szerint a makóiak sürgősségi ellátását Szegeden végzik, így lényegében üresen kong a korszerű, felszerelt sürgősségi osztály. A helyzet javulását attól várják, hogy az intézmény indult az egészségügyi tárca struktúraátalakításra kiírt pályázatán: egynapos sebészetet szeretnének kialakítani, így a megszűnt osztályokat is „visszacsempésznék” a kórházba. Az intézmény már jelezte a tárcának a volumenkorlát miatti gondokat, remélik, hogy felülvizsgálják az új finanszírozási szerződést is.
Szentesen, Csongrád megye egyik súlyponti intézményében valamivel jobb a helyzet, bár ott még nem készítettek pontos statisztikát. A lapunknak pénteken nyilatkozó megbízott főigazgató szerint a hónapból hátralévő pár napban már nem lesz komoly gond. Fenyves Ernő elmondta: néhány szakmában azonban előfordulhat, hogy minimálisan túllépik az egészségbiztosító által megszabott keretet.
– Bár csak a legsúlyosabb, legindokoltabb eseteket kezeltük, a hódmezővásárhelyi kórház másfélszer annyi beteget látott el, mint amenynyit lehetett volna – mondta Kallai Árpád, az intézmény főigazgatója. Közölte: a belgyógyászat és a sebészet például kétszáz százalékát teljesítette az egészségbiztosítási pénztár által jóváhagyott teljesítményvolumen-korlátnak.
– A Szegedi Tudományegyetem Orvoscentruma nincsen bajban – mondta Thurzó László elnökhelyettes. Az árpilis 21-i adatok szerint a klinikák összességében a volumenkorlát 65 százalékát használták fel. Hozzátette: vannak olyan szakmák, amelyek ennél többet teljesítettek, de olyanok is, amelyek kevesebbet. – Így nem várható, hogy komoly gond lesz, négy terület kivételével a volumenkorlát átcsoportosítható – jelezte. Túri Sándor, a Szegedi Tudományegyetem gyermekklinikájának vezetője azonban fenntartja korábbi nyilatkozatát. Nem tudja elképzelni, miként számolták ki azt, hogy a gyermekklinika a teljesítményének csak 68 százalékát használta fel április 21-ig. Emlékezetes, április közepén két mérgezett keceli kisgyermek esete kapcsán derült ki, hogy a klinika április 12-ig elérte a teljesítményvolumen-korlátot. A hónap elején még csak 611 pontnyi teljesítményt fizetett a biztosító a klinikának, de azóta intézményen belüli átcsoportosítással az orvoscentrum vezetése ezt hétszázra emelte. – Már ezt is felhasználtuk – tette hozzá Túri.

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson