Majtényi és Kállai az államfő jelöltje

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának Majtényi László jogászt, volt adatvédelmi biztost, a nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosának pedig Kállai Ernő történelem szakos tanárt, jogászt jelölte tegnap Sólyom László köztársasági elnök.

Munkatársunktól
2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan jelöltet kell állítani az elnöknek, akiben az emberek az eddigi munkássága alapján feltétlenül megbízhatnak, és akinél fel sem merülhet a politikai részrehajlás. Ezt maga az államfő mondta tegnap a Sándor-palotában, ahol bejelentette döntését a parlamenti pártok frakcióvezetői előtt. Jelen volt Lendvai Ildikó, az MSZP, Navracsics Tibor, a Fidesz, Herényi Károly, az MDF, Semjén Zsolt, a KDNP képviselőcsoportjának vezetője és az SZDSZ részéről Gusztos Péter. Sólyom László kiemelte: a felmérések szerint csökken az emberek bizalma a politikában és a demokratikus intézményekben, ezért fontos, hogy az ombudsmani intézmény bizalmat élvezzen. Hangsúlyozta azt is, olyan ombudsmanra van szükség, aki „bátor”, akit nem tart vissza a téma kényes volta vagy az az állami szerv, amely az adott ügyben esetleg érintve van.
Majtényi László jogász, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke, a Pécsi Tudományegyetem docense. Az államfő vele kapcsolatban megemlítette: Majtényi írta az első könyvet hazánkban az ombudsmanokról. Kitért arra is, hogy Majtényit 1995-ben az Országgyűlés adatvédelmi biztossá választotta. „Ezt a pozíciót a legmagasabb szinten és közmegegyezéssel töltötte be” – mondta a köztársasági elnök.
Kállai Ernő történelem szakos tanár, jogász, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola intézetvezető főiskolai docense, az MTA Kisebbségkutató Intézetének tudományos kutatója. Sólyom László elmondta: Kállai Ernő tanári és kutatói pályája során többek között a kisebbségi jogokra, ezen belül a cigány kisebbségre fókuszált. Ez a háttér is közrejátszott a jelölésében, hiszen a cigányság a legnagyobb számú kisebbsége Magyarországnak, ugyanakkor a legkevésbé integrált kisebbség – jegyezte meg az államfő, hozzátéve: a romák problémái a magyar társadalom legsürgősebben megoldandó feladatai közé tartoznak. Mint mondta, Kállai Ernő tisztában van azzal, hogy neki az összes kisebbséget védeni kell.
Lendvai Ildikó közölte: mind az öten azt kérték, hogy frakcióülésen, a képviselőcsoporttal együtt alakíthassák ki álláspontjukat a jelöltekről. Ez két héten belül meg fog történni mind az öt frakcióban. Navracsics Tibor nem kívánt válaszolni a jelöltekre vonatkozó kérdésekre. Az SZDSZ-frakció kedden alakítja ki álláspontját a jelöltekről. Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes személyes véleményét ismertetve elmondta: kiváló jelölteket mutatott be az államfő, akinek döntését bátor lépésnek tartja. – Majtényi László korábbi tevékenységével bizonyította, hogy karakán, önálló, a pártpolitika szempontjait figyelmen kívül hagyó ombudsman lehet. Kállai Ernő esetében pedig jót tehet a magyar közéletnek, ha kétdiplomás, tudományos felkészültségű, roma származású ember töltheti be a kisebbségi ombudsmani tisztséget – értékelt Gusztos. Amint azt megírtuk, az előzetes hírek alapján a Fidesz nem támogatná Majtényit, az SZDSZ háttérintézményeként ismert Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetőjét, ráadásul egyes források szerint az MSZP-ben sem egységes a támogatottsága.
Ismeretes, a négy országgyűlési biztos hatéves mandátuma 2007-ben jár le. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosát, Lenkovics Barnabást április 21-i hatállyal alkotmánybíróvá választották. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa általános helyettese poszt az Országgyűlés döntése alapján május közepén megszűnt, helyette a jövő nemzedéke ombudsmani posztot hozzák létre. A nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosának, Kaltenbach Jenőnek a megbízatása júniusig tart. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos mandátuma csak decemberben jár le, így erről a jelölésről később dönt az államfő. Ombudsmant a köztársasági elnök jelölése alapján az Országgyűlés választ kétharmados többséggel.

Tervek és ígéretek. Majtényi László az ombudsman intézményének jogi karakterét erősítené meg abban az esetben, ha a Ház az állampolgári jogok országgyűlési biztosának választja. – Az ombudsmani hivatal biztosan az ország együvé tartozásának egyik intézménye. Azt az értéket kell képviselnie, hogy a harmadik köztársaság minden állampolgára egyformán kedves és fontos a harmadik köztársaságnak – fogalmazott a jogász, hozzátéve: mindenki jogát egyforma méltányossággal kell érvényesíteni. Kállai Ernő a 13 nemzeti és etnikai kisebbség érdekét egyformán képviselné abban az esetben, ha a parlament biztossá választja. Úgy vélte: bátor tett volt a köztársági elnöktől, hogy roma származású embert jelölt erre a rendkívül fontos pozícióra, és bízik abban, hogy „a parlamenti pártok is ilyen bátrak lesznek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.