Németh András után Zsiga Gyula

Amikor kiderült, hogy tizenöt évi ferencvárosi edzősködés után Németh András, valamint két válogatott játékos, Kirsner Erika csapatkapitány és Tóth Tímea nyáron az osztrák Hypo Niederösterreich együtteséhez igazol, világossá vált, hogy a Budapest Bank-FTC női kézilabdacsapatánál lezárul egy korszak. A kérdés innentől az volt, kikkel és milyen reményekkel kezdődhet az új időszámítás. Az első és pozitív válasz tegnap született meg: Zsiga Gyula úgy döntött, hogy elfogadja a klub hároméves szerződési ajánlatát.

2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel jelen állás szerint a távozók száma három marad – a fent említettek mellett Katarina Mravikova a harmadik –, az érkezőké viszont felülmúlja azt, és a jövő anyagi fedezete is körvonalazódni látszik, a cél egyáltalán nem a középmezőny. Már az első évben sem az; hát még nem a harmadikban.
Zsiga Gyula a 90-es években roppant sikeres klubedzői pályát futott be, hiszen Bajnokok Ligáját, EHF-kupát és európai Szuperkupát nyert a Dunaferr együttesével, de már ezt megelőzően is BL-döntőt játszhatott a Vasassal. Az utóbbi négy évet azonban Kiskunhalason töltötte, ahol a másodosztály kiesőjelöltjéből az NB I középmezőnyébe tartozó csapatot épített, amely idén már a nemzetközi porondra is kilépett, és mindjárt két „kört” ment az EHF-kupában. Zsiga hosszú távra rendezkedett be, annál is inkább, mert szakmai hiúságát kielégíthette, hogy a válogatottnál is dolgozik, éppen Németh András szövetségi kapitány segítőjeként. Csakhogy Sipos János klubelnök márciusi halálos autóbalesete a halasi kézilabda alapjait rengette meg, és az eltelt majdnem két hónap során az azóta az elnöki funkciót is átvállalt Zsiga Gyula arra a meggyőződésre jutott: Sipos pótolhatatlan, a vele közösen eltervezett növekedési pálya tarthatatlan. Ebben a helyzetben érkezett a Ferencváros ajánlata, amelyet sokáig csak a kiskunhalasi történések függvényében értékelt, de tegnap kimondta rá az igent.
Hogy miért, arról érdeklődésünkre így beszélt: „Bár Kiskunhalason az utóbbi időben kettős minőségben is dolgoztam, az elmúlt egy-két hétben a Ferencvárostól sokkal több biztató információt kaptam, mint innen. A hozzám közel állók ezért nem is lepődtek meg különösebben, amikor bejelentettem, hogyan döntöttem. Ha a már ismert távozókon kívül a Fradi játékosai és szponzorai megmaradnak, komoly reményt látok rá, hogy ezzel a csapattal edzőként én is viszszatérhetek a nemzetközi élvonalba. Persze nem az első évben, mert úgy számolok, hogy ez a stabilizáció, az új igazolások beépítése jegyében telik majd, ráadásul Németh András után nem lesz könynyű leülni a ferencvárosi kispadra. Az erő és az elszántság azonban megvan bennem, és bevallom, döntésemet az is befolyásolta, hogy ismét Budapesten élhetek, az estéimet a családommal, az otthonomban tölthetem.”
Maglódi Lajos szakosztály-igazgató örömmel nyugtázta, hogy az első számú kiszemelt végül elfogadta a felkérést, ahogyan fogalmazott: az edzőkérdés megnyugtatóan rendeződött. Jelen állás szerint Uhrakovát, Szucsánszkit és Zácsikot is sikerül megtartani – a Fradiról szárnyra kapott, első „apokaliptikus” hírek hallatán rájuk többen is vadásztak –, és mivel a támogatók is maradnak, nem tűnik túl merésznek az a hároméves terv, amely egyelőre a legjobb négybe jutást tűzi ki célként, a harmadik esztendő végére pedig azt, hogy a Budapest Bank-FTC itthon és a kontinentális kupákban is meghatározó szerepet játszhasson.
Igazolni persze nemcsak edzőt kell, hanem játékosokat is. Zsiga Gyula szavaival élve „benne van a kalapban”, hogy Kiskunhalasról is erősít a Fradi, a szóbeszéd pedig úgy tartja, hogy a két szélső, Kirsner és Mravikova helyére Győrből szerződtetik Kovacsicz Mónikát és Juhász Gabriellát. Ezt az értesülést Maglódi Lajos nem volt hajlandó kommentálni, mondván, folyik a bajnokság, zajlanak az egyeztetések, nevekkel csak a szezon utáni sajtótájékoztatón szolgálnak majd.
Össznemzeti kézilabdás nézőpontból persze nemcsak a Ferencváros, hanem a Kiskunhalas léte is fontos és érdekes. Annál is inkább, mert a megye és a régió a sportág hagyományos bázisa, és egy NB
I-es csapat az utánpótlás számára is pótolhatatlan vonzerő. Zsiga Gyulának mint edzőnek bizonyára megtalálják az utódját – a hírek szerint már meg is van –, a kérdés az, Sipos János szerepkörét átveszi-e valaki. Pillanatnyilag csupán a város vezetése látszik alkalmasnak erre. Ha megteszi, Zsiga nélkül is lesz élvonalbeli együttes Halason. Ha nem teszi meg, vele sem lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.