Pesszimizmusban élenjárunk

Borúlátók a visegrádi országok vállalkozói, azonban közülük is a magyar cégvezetők ítélik meg legnegatívabban a jelenlegi helyzetet. Az Ernst & Young felmérése szerint a legkomolyabb gondokat az adó- és az oktatási rendszer, valamint a közigazgatási környezet okozza a versenyképességükben alig bízó magyar vállalkozásoknak.

Kiss Roland
2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elégedetlenek jelen helyzetükkel a cseh, lengyel és szlovák vállalkozók is, ám a legkomorabb képet a magyarok vázolták fel az Ernst & Young (EYG) tanácsadó cég körkérdésére. Az elemzés tegnapi bemutatása során Havas István, az EYG vezérigazgatója, valamint Vámosi-Nagy Szabolcs adóigazgató rámutatott: a felmérésben részt vevő cégek a százas skálán mindössze 40–50 pontot adtak mostani helyzetüknek. Ezen belül a szlovákok voltak a legbizakodóbbak (49,5 pont), őket a csehek (43,2 pont) és a lengyelek (41,6 pont) követik, míg hazánk csupán 41,4 pontot ért el. Az adatok hátterében egyebek mellett az húzódik meg, hogy a magyar vállalkozók igen negatívan vélekednek a magyar társadalmi és politikai környezetről, és úgy vélik, az állam túl erősen avatkozik be a gazdasági folyamatokba.
A válaszadók több mint háromnegyede szerint a döntéshozatal előtt a politikusok nem egyeztetnek a vállalkozókkal, ráadásul bonyolult adórendszerrel s túlzott elvonásokkal akadályozzák a működését. A válaszadók 90 százaléka szerint a magyar adószisztéma átláthatatlan, 84 százalékuk szerint pedig a kormány olyan gyakran alakítja át az adójogszabályokat, hogy valójában lehetetlen nyomon követni azokat. A felmérésből az is kiderül, hogy míg a magyar adójogszabályok kibogozásával a vállalkozók 63 százalékának gyűlik meg a baja, ez az arány a szlovákoknál csak 11 százalék.
Az EYG tanulmánya arra is rámutat, hogy a magyar közigazgatás nem segíti elő a vállalkozások fejlődését, és jócskán hagynak kívánnivalót maguk után a finanszírozási források is. A válaszadók 90 százaléka a bankokhoz fordul kölcsönért, vagy saját forrásokat vesz igénybe, ha pénzszűkébe kerül, a további lehetőségek – pályázatok, támogatások – aránya elenyésző. Igen lehangoló adat az is, hogy a válaszadók csupán egytizede vélekedett úgy, hogy a magyar vállalkozások jól felkészültek a nemzetközi cégekkel való versenyre a magyar piacon, és csak minden huszadik cégvezető gondolkodik azon, hogy a nemzetközi piacon is próbára tegye társasága versenyképességét. A helyzet nehézségét mutatja az is, hogy a vállalkozók felének komoly terhet okoz a foglalkoztatotti jogviszonyok fenntartása anyagilag, igaz, a cseh és a szlovák cégvezetők e vonatkozásban még a magyaroknál is borúlátóbbak.
További gond, hogy a magyarok 88 százaléka szerint a mostani oktatási rendszer nem képes kielégíteni a gazdaság gyorsan változó igényeit, igaz, ezzel a környező országokban is elégedetlenek a cégvezetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.