Új dilemma a Nabucco előtt

Úgy tűnik, Oroszország biztosra megy Európa ellenében: a hírek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök egy türkmenisztáni gázvezeték építését szorgalmazza. Ha ez megvalósul, az EU által dédelgetett Nabucco vezeték számára csak az oroszok lesznek képesek gázt biztosítani. Ezzel valószínűleg eldőlt, hogy a Nabucco és az orosz tervekben szereplő Kék Áramlat közül csak az egyik épülhet meg – már ha lesz rá szükség.

Erdősi Csaba
2007. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eggyel tovább nőtt a Nabucco gázvezeték megépítése előtt megoldandó problémák száma. A tíz éve dédelgetett, és az Európai Unió által másfél éve, az orosz– urkán gázválság idején felkarolt terv legnagyobb gyengéje eddig is az volt, hogy az építkezésre szövetkezett olajtársaságok nem rendelkeznek gázforrással a vezeték túlfelén, vagyis a Kaszpi-tenger térségében. A cső eredetileg Iránból indult volna – nem véletlenül a Verdi által is megénekelt babiloni uralkodóról kapta a nevét –, ám onnan jelen körülmények között nem nagyon lehet földgázt vásárolni. Egyrészt azért, mert Irán egyre inkább India és a világpiac felé tekint, és cseppfolyósföldgáz-kereskedelemben gondolkodik, másrészt, mert az országban való beruházásokat szankcióval fenyegeti az Egyesült Államok.
A Nabucco „forrásvidékeként” így kizárólagos lehetőségként Türkmenisztán jöhet szóba. Ám ahhoz, hogy Türkmenisztánt elérje a Nabucco, vezetéket kellene fektetni a Kaszpi-tenger alatt, ami már önmagában sem egyszerű – egyebek mellett Oroszország engedélye is kell az építkezéshez –, ráadásul a legfrissebb hírek szerint még csak biztos megoldást sem jelent. Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanis vezetéképítést szorgalmaz Türkmenisztán és Oroszország között. Ha ez megvalósul, az első körben azt jelenti, hogy a Nabucco nem lesz képes megvalósítani mindkét célját, vagyis, hogy új útvonalon és új forrásból szállítson Európába földgázt, mert a csőbe kerülő gáz mindenképpen orosz lesz. Ezt a lehetőséget tulajdonképpen már egy ideje realitásként emlegetik a szakemberek, s még a Nabuccót leginkább szorgalmazó osztrák OMV sem zárkózik el tőle.
Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. vezetője szerint a türkmenisztáni orosz jelenlét erősödése nem csak akadályokat jelent, sőt végső soron akár új lendületet is adhat a Nabuccónak. A szakember érvei szerint ugyanis, ha a Kaszpi-tenger keleti partján lévő földgázt biztosan megszerezték, s meglévő vezetékeiken el is tudják azt juttatni Európába, Oroszország aligha erőlteti tovább a Nabuccóval szinte párhuzamos nyomvonalon futó Kék Áramlat vezeték megépítését. Az európai terv mellől így eltűnik annak legnagyobb vetélytársa, s még az is lehet, hogy valamelyik nagy orosz cég is beszállna az építkezésbe. Ezt egyébként már a Nabuccóban szintén részt vevő Törökország egyik illetékese is pedzegette. Hegedűs Miklós szerint ugyanakkor a helyzet annyira képlékeny, hogy akár mindennek az ellenkezője is előfordulhat. Még az is, hogy egyáltalán nem épül vezeték Közép-Ázsia és Európa között. Ha ugyanis az EU ambiciózus zöldenergiacéljai teljesülnek – a fosszilis energiahordozók részarányának húszszázalékos csökkentése 2020-ig –, ugyan mi szükség is lenne rá?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.