Ez év tavaszára tervezték a parádsasvári üveggyár termelésének elindítását a társaságot tavaly felvásárló belföldi magánszemélyek által létrehozott cég tulajdonosai, de jelenleg még csak a fölöslegessé vált épületrészek elbontása zajlik. Holló Henrik, a település polgármestere tragikusnak nevezte a parádsasváriak helyzetét, mivel jelenleg gyakorlatilag mindenki munkanélküli, az emberek, miután már munkanélküli-járadékot sem kaphatnak, szociális segélyből élnek, amelynek átlagos összege 27 ezer forint.
A felszámolási eljárás 2004 végén indult meg az akkor 380 embert foglalkoztató társaságnál, miután a cég több mint 300 millió forintos tartozást halmozott fel. A felszámoló előbb bérbe kívánta adni a gyárat, amely hírre reagálva állami vezetők, valamint Suchman Tamás és Sós Tamás megyei szocialista politikusok a fejlesztéshez 200-300 millió forintos anyagi segítséget ígértek, de azt feltételül szabták, hogy a pénzt csak a gyár új tulajdonosa kaphatja meg. Ezt követően a gyár leállítása mellett az üzemet pályázati úton próbálták meg értékesíteni. Az ötödik kísérlet során az egykori III/III-as csoportfőnökség egyik főhadnagya, Augusztini Tamás társasága került ki győztesen. A nyertes azonban többszöri határidő-módosítás után sem fizetett. A felszámolónak végül tavaly sikerült eladnia az üzemet.
– Az újraindításról szó sem lehetett, amikor átvettük az üveggyárat, hiszen semmilyen termelésre alkalmas eszköz nem volt már a telepen, a kemencék régen kiszolgálták idejüket – mondta lapunknak Tóth Tamás, a gyárat megvásárló Parád Kristály Manufaktúra Kft. egyik ügyvezetője. Hozzátette: jelenleg a terület rendezése zajlik, azért, hogy a gyár a tájba és a környezetbe illeszkedjen. Az üzem elindításához az ügyvezető szerint 150–300 milliós forrásra lenne szükség, ám az eddig megjelent tenderekben megfogalmazott elvárásoknak nem felelhetnek meg, mivel a kft. csak egy éve működik, szemben az elvárt minimum két évvel. Reményei szerint az augusztusi regionális fejlesztési pályázaton már indulni tudnak, hiszen terveiknek idegenforgalmi aspektusa is van. Mint fogalmazott, elsődleges céljuk az, hogy az üzem jövőre megünnepelhesse háromszázadik születésnapját, s ne tűnjön el nyomtalanul az ipartörténetileg is egyedülálló üzem. Az első üveghutát, a mai üveggyár elődjét II. Rákóczi Ferenc fejedelem 1708-ban állíttatta fel a környéken.

Orbán Viktor: Nemzeti mezben a legszebb nyerni! – videó