Jöhetnének, mégsem jönnek – nemhogy 23 millió, de 23 ezer román munkavállaló sem érkezik hazánkba, s más országokban sem gondolják úgy túl sokan, hogy nálunk kellene megalapozniuk egzisztenciájukat.
A munkaügyi tárca felmérése szerint az első negyedévben összesen 12 600 külföldi kapott munkavállalási engedélyt, illetve regisztráltatta magát Magyarországon, a múlt év hasonló időszakában viszont 16 400.
A távirati iroda által ismertetett adatok azt mutatják, hogy az esztendő első három hónapjában 1180 zöldkártya-igazolást adtak ki. A zöldkártyát európai uniós tagországok állampolgárai kaphatják meg, ha az európai uniós tagság időpontjában vagy azt követően már rendelkeztek legalább egyéves legális munkaviszonnyal. A kártya a továbbiakban szabad munkavállalásra ad lehetőséget. A múlt év első negyedében a román állampolgárok még nem kaphattak zöldkártyát, akkor 50 ilyen igazolást adtak ki, főként német és osztrák munkavállalóknak. Az idei első negyedévben viszont már csaknem 1140 román állampolgár is kiválthatta a kártyát. A szezonális engedélyek száma a két időszakban körülbelül ugyanannyi, 300 körüli volt.
A Magyarországgal az Európai Unióba együtt belépő országok állampolgárai engedély nélkül vállalhatnak itt munkát, viszont elvileg regisztráltatniuk kell magukat a munkaügyi intézményrendszerben. Mivel nem szabnak ki büntetést azoknak, akik a kötelezettséget nem teljesítik, a regisztrációt nem mindenki teljesíti. Az első negyedévben 2540 új munkavállaló regisztráltatta magát, közülük 2380 szlovák állampolgár. Egy évvel korábban az első negyedévben 3550 külföldi munkavállalót regisztráltak, közülük 3380 volt szlovák. – Lényeges változás tehát a két negyedév összehasonlításában a munkavállalási engedélyek számának nagyarányú csökkenésében, illetve a lényegesen több zöldkártya-igazolásban van – emeli ki az MTI.
A munkavállalási engedélyek nagyarányú csökkenése leginkább azzal magyarázható, hogy a román munkavállalók az idén az első negyedévben csak 4520 munkavállalási engedélyt kértek, egy évvel ezelőtt az első negyedévben viszont csaknem nyolcezret – holott idén január elsejétől a román és bolgár munkavállalók 219 szakmában a munkaerő-piaci helyzet mérlegelése nélkül kaphatják meg az engedélyt. Még a korábban nagy létszámban munkát vállaló ukrán állampolgárból is kevesebb érkezett az idén. Az első három hónapban 1640 munkavállalási engedélyt adtak ki számukra, egy évvel korábban pedig 2090-et. A régi európai uniós tagországokból is csökkent a munkavállalási engedélyt kérők száma – 540-ről 320-ra.

Túlélőkalauz az érettségi alatt: így küzdheted le a vizsgadrukkot